Pierwszy dzień Igrzysk: Polacy bez medalu

0

Pierwszego dnia igrzysk olimpijskich w Pekinie polskim sportowcom nie udało się wywalczyć medalu. Nasi zawodnicy zajęli dwa miejsca w pierwszej dziesiątce, a ponadto kilkoro z nich bardzo korzystnie zaprezentowało się w eliminacjach.

Niestety, swój pierwszy mecz przegrały siatkarki - 1:3 z Kubą. Pierwszego seta Polki wygrały 25:21, a następne trzy przegrały 17:25, 20:25 oraz 17:25.

W konkurencjach, w których już rozdano medale, na razie najlepiej zaprezentowała się Sylwia Bogacka, która w konkurencji karabinu pneumatycznego zajęła 8. miejsce. Złoty medal, pierwszy w tych igrzyskach, zdobyła Czeszka Katerina Emmons.

Z kolei w podnoszeniu ciężarów, kategoria 48 kilogramów kobiet - 9. lokatę zajęła Marzena Karpińska. Złoty medal przypadł faworytce - Chince Xiexii Chen.

W wyścigu kolarskim ze startu wspólnego dobre, 16. miejsce, zajął Przemysław Niemiec. Polak w końcowych kilometrach walczył w gronie najlepszych kolarzy świata. Jacek Morajko i Piotr Marczyński zajęli dalsze pozycje. Wygrał Hiszpan Samuel Sanchez.

Kibice więcej sobie obiecywali po występie szablistek w turnieju indywidualnym. Bogna Jóźwiak i Irena Więckowska odpadły w 1/8 finału, a Aleksandra Socha - w 1/16 finału.

Rafał Szukiel zajmuje pierwsze miejsce po dwóch wyścigach w żeglarskiej klasie Finn. Polak w pierwszym wyścigu zajął trzecie, a w drugim - drugie miejsce. W klasyfikacji po dwóch wyścigach drugi jest Amerykanin Zach Railey, a na trzecim miejscu plasuje się legenda klasy Finn i obrońca tytułu mistrza olimpijskiego - Brytyjczyk Ben Aisley. Mistrza olimpijskiego w klasie Finn wyłoni dziesięć wyścigów plus wyścig finałowy. Kolejne dwa już jutro.

Znakomicie spisał się gimnastyk Leszek Blanik, który w pięknym stylu awansował do finału skoku przez konia. Dobry występ zanotowały w eliminacjach łuczniczki, które jako drużyna zaprezentowały się na tyle dobrze, że turniej rozpoczną od ćwierćfinału. Mężczyźni zajęli w kwalifikacjach drużynowych 8. miejsce.

Skiffistka Julia Michalska awansowała do ćwierćfinału wioślarskiego wyścigu na 2000 metrów. Z kolei wioślarska dwójka bez sternika nie awansowała do dalszej fazy rywalizacji, ale ma jeszcze szansę dołączyć do najlepszych w repasażach.

Katarzyna Baranowska nie awansowała do olimpijskiego finału na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Pływaczka zajęła w swoim wyścigu eliminacyjnym czwarte miejsce i pobiła o prawie 3 sekundy własny rekord Polski, jednak to nie wystarczyło do awansu. Polka miała 9. czas, awansowało 8 zawodniczek.
Sobota nie okazała się także pomyślna dla pozostałych startujących dziś polskich pływaków. Do finału na dystansie 400 metrów stylem dowolnym nie udało się awansować Pawłowi Korzeniowskiemi i Przemysławowi Stańczykowi. Nie powiodło się także Otylii Jędrzejczak, która walczyła o półfinał na dystansie 100 metrów stylem motylkowym .

Ponadto, Przemysław Wacha awansował do1/16 turnieju badmintonistów. Niestety, Karolina Augustyn odpadła z turnieju badmintona.

Paweł Spisak na koniu Weriusz zajmuje ósme miejsce po ujeżdżaniu w konkurencji wszechstronnego konkursu konia wierzchowego, a Wojciech Knapik nie zakwalifikował się do finału pistoletu pneumatycznego.