Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogrzeb Andrzeja Kurylewicza

0
Podziel się:

Na warszawskich Powązkach zakończył się pogrzeb Andrzeja Kurylewicza, kompozytora muzyki jazzowej i klasycznej. Znakomity pianista, trębacz i puzonista zmarł 13 kwietnia. Miał 75 lat.

Prezydent nadał artyście pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu też Złoty Medal Zasłużonemu Kulturze Gloria Artis. W uroczystościach pogrzebowych wzięla udział żona prezydenta Maria Kaczyńska. W ostatniej drodze towarzyszyli także Andrzejowi Kurylewiczowi muzycy jazzowi i klasyczni.
Artysta był jednym z pionierów muzyki jazzowej w Polsce, jego ideą było zbliżenie jazzu i współczesnej muzki klasycznej. Założył zespół "Formacja Muzyki Wpółczesnej", z którym pracował w latach 1969 - 78 jako kompozytor oraz instrumentalista, odnosząc sukcesy w kraju i na świecie.
Ważne miejsce w twórczości Kurylewicza zajmowała muzyka filmowa, między innymi do serialu "Polskie drogi". Temat przewodni ze ścieżki dźwiękowej do tego filmu stał się polskim standardem jazzowym. Sukcesem była ścieżka dźwiękowa do filmów: "Powrót" Jerzego Passendorfera, "Lekcja martwego języka" Janusza Majewskiego, "Droga" Ryszarda Bera.
W latach 1964 - 66 Andrzej Kurylewicz kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Pod koniec lat 70 - tych poświęcił się niemal wyłącznie komponowaniu muzyki poważnej. W ostatnich latach występował jako pianista, grając utwory Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. W roli instrumentalisty i dyrygenta występował w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i na Kubie. Skomponował także pieśni do wierszy poetów niemieckiego baroku oraz do poezji Jana Kochanowskiego, Aleksandra Puszkina, Czesława Miłosza i Osipa Mandelsztama.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)