Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polityka" Światowa Organizacja Zdrowia

0
Podziel się:

Światowa Organizacja Zdrowia obchodzi sześćdziesięciolecie istnienia. "Polityka" w najnowszym wydaniu próbuje podsumować w specjalnym raporcie 60 lat działania organizacji. "Polityka" opisuje szczęśliwe zakończone kampanie WHO - między innymi opanowanie cholery w Egipcie. Sukcesem zakończyła się także kampania realizowana na wyspach Pacyfiku przeciwko zakaźnej chorobie o nazwie malinica. Wystarczyło kilkudziesięciu milionom chorych podać penicylinę, która właśnie wchodziła na rynek.

Były jednak też akcje zakończone fiaskiem , m.in. w zwalczaniu malarii, gruźlicy lub polio, a także pomoc w leczeniu AIDS. Jak zaznacza autor artykułu 'Świat się leczy" przyczyną nie jest tylko brak pieniędzy. Eksperci nie przewidzieli technicznych problemów z dostawą leków, słabej infrastruktury medycznej i braku wykwalifikowanej kadry medycznej. Dopiero w tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła uwagę na ten problem. Doroczny raport w całości poświęciła ona zagrożeniom wynikającym z migracji personelu medycznego z krajów rozwiających się do Ameryki i Europy. Braki kadrowe pracowników ochrony zdrowia w skali całego świata szacuje się na 4, 25 milionów.
"Bilans minionego 60-lecia nie wypada jednak dla WHO źle" - czytamy w artykule. Jak pisze autor artykułu Paweł Walewski, usprawiedliwieniem nieudanych kampanii jest niemoc nauki w opracowaniu skutecznych metod zapobiegania takim chorobom, jak malaria, AIDS czy chociażby grypa.
Więcej o prowadzobnych przez WHO kampaniach i zagrożeniach, z którymi walczy organizacha, w artykule Pawła Walewskiego "Świat sie leczy" w najnowszym wydaniu "Polityki".

IAR/Polityka/płużyczka/magos

polityka
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)