Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska - Niemcy - Okrągły Stół - oświadczenie

0
Podziel się:

W Warszawie podpisano "Wspólne Oświadczenie Okrągłego Stołu w sprawie wspierania obywateli niemieckich polskiego pochodzenia i Polaków w Niemczech oraz niemieckiej mniejszości w Polsce". Przewiduje ono między innymi utworzenie w Berlinie biura reprezentującego wszystkie polskie organizacje w Niemczech.

Oświadczenie głosi, że należy stworzyć odpowiednie możliwości, aby obywatele niemieccy polskiego pochodzenia i Polacy w Niemczech oraz członkowie niemieckiej mniejszości w Polsce mogli realizować swoją tożsamość. Strona niemiecka zapowiedziała utworzenie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech. Rząd w Berlinie zamierza wspierać to przedsięwzięcie finansowo. Centrum ma powstać w Domu Związku Polaków w Bochum. W przyszłym roku, dzięki niemieckim środkom finansowym, ma powstać w Berlinie Biuro reprezentujące interesy wszystkich polskich organizacji w Niemczech, niemiecki rząd ma też wspierać utworzenie portalu internetowego tych organizacji. Przedstawiciele Niemiec w polsko-niemieckim Komitecie do spraw Edukacji przy Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej opracuje strategię nauczania języka polskiego jako języka ojczystego. Strona niemiecka będzie też kontynuować finansowanie projektów dotyczących polskiej kultury i historii.
Strona polska zapowiedziała utworzenie w ramach organizacji mniejszości niemieckiej komórki, która podjęłaby i koordynowała badania, dotyczące mniejszości niemieckiej, jej historii i dziedzictwa kulturowego. Zadeklarowała też powołanie pełnomocników do spraw mniejszości narodowych i etnicznych w województwach, w których ich jeszcze nie ma. Strona polska przy udziale przedstawicieli mniejszości niemieckiej dokona przeglądu, pogłębienia i aktualizacji strategii rozwoju oświaty mniejszości niemieckiej. Ma też udzielić wsparcia w zakresie muzealnej prezentacji oraz archiwalnego zabezpieczenia dokumentów, dotyczących mniejszości niemieckiej w Polsce.
Strony wyraziły zdecydowaną wolę kontynuowania rozmów Okrągłego Stołu. Strona polska jest zainteresowana w szczególności utworzeniem stabilnej struktury finansowania dla organizacji polskich w Niemczech, określeniem statusu prawnego obywateli niemieckich polskiego pochodzenia, którzy są potomkami członków mniejszości polskiej sprzed 1940 toku, i określenia stanu prawnego dotyczącego mienia mniejszości polskiej, skonfiskowanego przez władze Trzeciej Rzeszy. Strona niemiecka jest szczególnie zainteresowana rozszerzeniem procesu nauczania o naukę historii i geografii regionu i państwa, z którym utożsamia się mniejszość niemiecka, tworzeniem dwujęzycznych placówek oświatowych na terenach zamieszkanych przez mniejszość niemiecką i podjęciem inicjatyw na rzecz uzyskania wyższego poziomu akceptacji społecznej dla mniejszości niemieckiej w Polsce.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)