Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska bieda w książce o zróżnicowaniu społecznym w naszym kraju

0
Podziel się:

Polska jest w istocie wielo-Polską. Państwem i społeczeństwem bardzo zróżnicowanym i podzielonym pod wieloma względami: m.in. rozwoju gospodarczego, korzystania z dóbr kultury, stopnia społecznego wykluczenia i wielu innych zjawisk. Takie wnioski wypływają z opublikowanej właśnie pracy zbiorowej 23 socjologów, badających dawne i nowe zróżnicowania społeczne w naszym kraju.

Wyniki badań były tematem dyskusji zorganizowanej przez Instytut Książki w Warszawie. Jak podkreślał profesor Andrzej Kojder z Uniwersytetu Warszawskiego, jednym z podziałów dotkliwie dotykających Polaków jest pogłębiająca się różnica w ich zamożności.
Profesor Elżbieta Tarkowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN zwróciła uwagę na inny podział: Polskę wiejskąj i miejską. Jak podkreśliła - Polska miejska - zaliczana jest do krajów wysokorozwiniętych, wiejska zaś - porównywana jest do krajów Trzeciego Świata.
Profesor Lena Kolarska - Bobińska z Instytutu Spraw Publicznych jest przekonana, że na znoszenie dużych dysproporcji społecznych może mieć wpływ umiejętność korzystania z funduszy unijnych. Te pieniądze, w zależności od tego, jak zostaną wykorzystane, mogą wpływać na znaczące niwelowanie różnic zwłaszcza regionalnych - podkreśla Lena Kolarska-Bobińska.
Profesor Elżbieta Tarkowska, badająca od wielu lat problem ubóstwa w Polsce zwraca uwagę, że w tej chwili w naszym kraju 12 % społeczeństwa żyje w skrajnym ubóstwie, a około 20% - w ubóstwie umiarkowanym. Jak mówi - polskiej biedy teraz nie widać: "można mieć samochód i kolorowy telewizor, a dzieci mogą chodzić głodne". Jak podkreśla Elżbieta Tarkowska, w każdym społeczeństwie jest zróżnicowanie ekonomiczne, ale chodzi i to, żeby to nie była bieda trwała, niedająca żadnych prespektyw.
Profesor Andrzej Kojder podkreśla, że aby zniwelować utrwalone w Polsce różnice społeczne potrzebna jest co najmniej dekada. Zwraca uwagę, że to prawie trzy kadencje Sejmu. Jest także przekonany, że opublikowana praca powinna trafić do szerokiego grona odbiorców. Zwłaszcza do polityków i kolejnych rządów.
Książkę "Jedna Polska? Dawne i nowe zróżnicowania społeczne" wydało krakowskie wydawnictwo WAM wraz z Polską Akademią Nauk. Publikację dofinasowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Instytut Socjojogii UJ i Szkoła Wyższa Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)