Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska walczy z kłamliwymi określeniami "polskie obozy koncentracyjne"

0
Podziel się:

Polska apeluje do krajów Unii Europejskiej, by potępiały kłamliwe określenia dotyczące "polskich obozów koncentracyjnych". Warszawie nie udało się jednak przeforsować kar za zniekształcenia historyczne, dołączyła więc jednostronną deklarację do unijnych przepisów o przeciwdziałaniu rasizmowi i ksenofobii. Sprawą zajmowali się ministrowie sprawiedliwości 27 państw Wspólnoty.

Polska przyznaje, że deklaracja jest symboliczna i nie rodzi żadnych konsekwencji prawnych. Niemożliwe jest bowiem wprowadzenie kar w Unii za takie określenia. Przez kilka lat Warszawa bezskutecznie domagała się, by mówienie o "polskich obozach zagłady" było karalne na równi z negowaniem Holokaustu. Polska jednak zamierza ciągle przypominać o prawdzie historycznej - mówi minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. W zagranicznych mediach wielokrotnie bowiem pojawiały się krzywdzące Polskę stwierdzenia, a nie tak dawno pisała o tym niemiecka gazeta. "To istotne, bo tego typu określenie nie tylko w prasie niemieckiej, ale w żadnej w ogóle nie powinno się pojawiać. Przywiązujemy do tego dużą wagę" - tłumaczył minister.

Polska deklaracja, dołączona do przepisów stwierdza, że poważne zniekształcenie faktów, polegające na zdejmowaniu ze sprawców odpowiedzialności za zbrodnie zasługuje na potępienie i odpowiednią reakcję ze strony państw członkowskich. Jednym z przykładów takich działań jest właśnie posługiwanie się ewidentnie kłamliwym określeniem "polskie obozy koncentracyjne".

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)