Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dzieciom krzywdzonym - konferencja

0
Podziel się:

Około połowa dzieci krzywdzonych cierpi z powodu nieuwagi i niewiedzy sprawców, najczęściej swoich bliskich. Takie dane przedstawiła prezes Fundacji Dzieci Niczyje Irena Kornatowska podczas otwarcia konferencji "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw". Spotkanie około 2 tysięcy specjalistów zajmujących się pomocą dzieciom krzywdzonym rozpoczęło się w Warszawie.

Irena Kornatowska powiedziała, że konieczne są szerokie działania profilaktyczne przeciwko niezamierzonemu krzywdzeniu dzieci. W jej ocenie za profilaktyką przemawiają wyniki krajów skandynawskich, gdzie jest rozpowszechniona edukacja rodziców i opiekunów, dotycząca opieki nad dziećmi oraz radzenia sobie z trudnościami. Jak powiedziała prezes FDN, szacuje sie, że w Polsce około 3 do 5 procent dzieci jest krzywdzonych, w krajach skandynawskich jest to kilka promili. W jej ocenie wiele mogłaby zmienić edukacja dzieci na temat ich przyszłych ról społecznych oraz nauka rodziców w zakresie opieki nad dzieckiem już na etapie ciąży.
Psycholog Alicja Budzyńska podkreśla, że wielu problemom w rodzinach można zaradzić, jeżeli odpowiednio wcześnie rodzina zwróci się po pomoc. W ocenie specjalistki jest coraz większa świadomość społeczna, dotycząca możliwości skorzystania z pomocy specjalisty w sprawach, w który rodzina sobie nie radzi. Ale zakres tej pomocy powinien być szerszy niż obecnie. Alicja Budzyńska podkreślała, że rodziny powinny otrzymywać wsparcie już w okresie ciąży, w kwestiach radzenia sobie z wyzwaniami i problemami dotyczącymi opieki nad dzieckiem.
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że sprawcami najcięższych przypadków krzywdzenia dzieci najczęściej są ich najbliżsi. W ubiegłym roku odnotowano ponad 3,5 tysiąca przypadków krzywdzenia dzieci, z czego ponad 3 tysiące dotyczyło przypadków przemocy w rodzinie. Minister sprawiedliwości powiedział, że polskie prawo w zakresie ochrony dzieci jest stopniowo udoskonalane. Spotkania z praktykami zajmującymi się pomocą dzieciom krzywdzonym dają wskazówki do wypracowywania konkretnych rozwiązań, aby zapobiec ponownemu krzywdzeniu dzieci przez dorosłych sprawców.
Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że - w przypadku sprawców, którzy dopuścili się takich zachowań - skuteczna okazała się możliwość zgłoszenia tego na specjalny numer telefonu, co powoduje uruchomienie automatycznej procedury eksmisji sprawcy sprawcy i jego powrotu do więzienia, jeżeli był przedterminowo zwolniony. Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że to rozwiązanie może mieć charakter prewencyjny i w przyszłości odstraszać sprawców przed ponownym krzywdzeniem swoich ofiar.
Ósma Ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw" organizowana jest przez Fundację Dzieci Niczyje, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Urząd m.st. Warszawy - Biuro Polityki Społecznej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)