Porażka polskich piłkarzy

0

Polska przegrała z Rumunią 0:1 w towarzyskim meczu piłkarskim, który rozegrany został na stadionie Legii w Warszawie. Spotkanie to było debiutem Franciszka Smudy w roli selekcjonera polskiej reprezentacji.
       Bramkę dla rumuńskiego zespołu zdobył w 59. minucie Daniel Niculae.
       Pierwsze pół godziny w zasadzie nie wyjaśniło jak wiele Franciszek Smuda zmienił w polskiej reprezentacji. Polacy wprawdzie grali z o wiele większym zaangażowaniem, niż w ostatnich meczach eliminacji mistrzostw świata - starali się, chcieli pokazać się trenerowi z jak najlepszej strony, ale w pierwszych dwóch kwadransach gry nic z tego nie wynikło. Rumuni prezentowali podobny poziom piłkarski i na wszystkie akcje Polaków odpowiadali swoimi atakami. Jednak w pierwszej połowie żadnej z drużyn nie udało się wypracować ani jednej stuprocentowej sytuacji.
       Po zmianie stron przez kilkanaście minut obie drużyny dalej grały z werwą, ale bez efektu bramkowego. Sytuacja ta zmieniła się w 59. minucie, gdy Rumuni zdołali pokonać Tomasza Kuszczaka. Po akcji lewą stroną piłkę na 16. metrze dostał Daniel Niculae, który technicznym strzałem nad polskim bramkarzem unieścił piłkę w siatce.
       Pięć minut później Rumuni mogli podwyższyć, ale Kuszczak dwa razy wybronił nogami strzały z bliskiej odległości.
       Po stracie bramki Franciszek Smuda zaczął robić zmiany z naszym zespole. Na boisku pojawiali się kolejno Patryk Małecki, Maciej Rybus, Roger Guerreiro, Sławomir Peszko i Maciej Sadlok. W poczynaniach Polaków brakowało jednak jednego ważnego elementu - celnego ostatniego podania, które otwierałoby drogę do rumuńskiej bramki.
       Najlepszą okazję do wyrównania miał w 87. minucie Sławomir Peszko, który po podaniu ze środka pola znalazł się w sytuacji sam na sam z rumuńskim bramkarzem. Polski piłkarz strzelił jednak zbyt wcześnie i zbyt lekko. Ten sam zawodnik już w przedłużonym czasie gry minął bramkarza Rumunii wzdłuż bocznej linii pola karnego, ale i tę okazję zaprzepaścił. Chwilę później sędzia gwizdnął po raz ostatni w tym meczu i Franciszek Smuda w swoim debiucie musi zapisać porażkę.

Składy obu drużyn w tym meczu:

Polska: Tomasz Kuszczak; Marcin Kowalczyk, Adam Kokoszka, Michał Żewłakow (od 89. minuty Maciej Sadlok), Piotr Brożek; Jakub Błaszczykowski (od 79. Sławomir Peszko), Ludovic Obraniak (od 79. Roger Guerreiro), Dariusz Dudka, Kamil Kosowski (od 75. Maciej Rybus); Irenusz Jeleń, Robert Lewandowski (od 69. Patryk Małecki).

Rumunia: Costel Pantilimon; Vasile Maftei (od 78. Cristian Sapunaru), Mirel Radoi, Cristian Chivu, Razvan Rat; Mihai Roman (od 46. Banel Nicolita), Iulian Apostol, Paul Codrea (od 53. Tiberiu Ghioane), Cristian Tanase (od 69. Dorin Goian); Daniel Niculae, Ciprian Marica (od 61. Gheorghe Bucur).