Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Posłowie domagają się od IPN i MSZ działań ws. zbrodni katyńskiej

0
Podziel się:

Posłowie połączonych komisji sejmowych sprawiedliwości i praw człowieka oraz spraw zagranicznych domagają się od MSZ bardziej zdecydowanej reakcji dyplomatycznej a od IPN działań prawnych w sprawie wyjaśnienia zbrodni katyńskiej.

Posłowie obu komisji wysłuchali wyjaśnień przedstawicieli IPN oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych o sytuacji w śledztwie dotyczącym tej zbrodni oraz o stanie relacji polsko- rosyjskich w tej sprawie.

Powodem zwołania posiedzenia komisji w trybie nadzwyczajnym była wczorajsza decyzja rosyjskiego sądu, który odrzucił skargę 10 rodzin ofiar zbrodni katyńskiej na umorzenie śledztwa w tej sprawie.

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer przekonywał, ze grupa wyznaczonych urzędników MSZ na bieżąco prowadzi ze strona rosyjską rozmowy na temat przekazania zawartości archiwów dotyczących zbrodni katyńskiej. Opracowywana jest także lista tematów trudnych w relacjach obu krajów Jednakże nie ma na razie zadowalających efektów tej współpracy.

Szef pionu śledczego IPN Dariusz Gabrel powiedział, że w śledztwie dotyczącym zbrodni katyńskiej najważniejsze byłyby dokumenty znajdujące się w archiwach w Moskwie. Zaznaczył jednak, ze prokuratorzy moga uzyskiwać dostęp do tych dokumentów tylko w ramach międzynarodowej pomocy prawnej uregulowanej odpowiednimi procedurami. Prokurator Gabrel wyjaśnił, ze celem śledztwa jest wszechstronne wyjaśnienie okoliczności zbrodni Katyńskiej i ustalenie pokrzywdzonych. Prokurator Gabrel powiedział, że zdaje sobie sprawę ze trudne lub niemożliwe będzie postawienie przed sadem żyjących sprawców zbrodni katyńskiej. Jednocześnie Dariusz Gabrel powiedział, że według jego wiedzy prokuratorzy IPN nie mają w aktach śledztwa dokumentu przekazanego przez prezydenta Jelcyna Lechowi Wałęsie, a potwierdzającego, że zbrodni katyńskiej dokonało NKWD. Prokurator Gabrel powiedział, że w wyniku kwerendy w archiwach IPN nie uzyskał tego dokumentu w czasie zbierania dowodów w śledztwie. Kiedy poseł PIS Karol Karski zasugerował, że
dokument utracił Lech Wałęsa, przewodniczący posiedzeniu Ryszard Kalisz z Lewicy wyjaśniał, że najprawdopodobniej dokument znajduje się w Archiwum Akt Nowych.

Posłowie obu komisji byli zgodni, że konieczne jest prowadzenie badań historycznych, a równolegle trzeba prowadzić postępowanie karne w sprawie zbrodni katyńskiej. Zwracali też uwagę na konieczność wsparcia przez państwo Polskie starań rodzin katyńskich o rehabilitacje ich bliskich, ofiar tej zbrodni.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)