Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Luksemburga popiera polsko-szwedzki projekt ws. wsch. polityki UE

0
Podziel się:

Polski rząd pozyskał kolejnego sojusznika w sprawie pojektu wspólnej polityki wschodniej Unii Europejskiej. Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zapewnił dziś, po spotkaniu z premierem Tuskiem, że jego rząd z pełnym zaangażowaniem popiera polsko-szwedzki pomysł.

Przywódcy państw Unii Europejskiej zajmą się projektem podczas zbliżającego się szycztu Unii w Brukseli. Premier Donald Tusk zaznaczył, że zależy mu na tym, by podczas spotkania Rady Europejskiej doszło do konkrektynych ustaleń w tej sprawie. Premier podkreślił, że poparcie Luksemburga przybliża perspektywę porozumienia.

Premier Luksemburga mówił, że kraje Unii, które nie przywiązują wagi do spraw związanych z Europą Wschodnią popełniają błąd. Jean-Claude Juncker podkreślał, że projekt nie jest skierowany przeciwko nikomu, a jedynie uzupełnia istniejącą sytuację.

Podczas rozmowy premiera Tuska z premierem Luksemburga rozmawiano o przyszłości traktatu z Lizbony w kontekście ostatnich sondaży przed referendum w Irlandii. Wyniki badań społecznych wskazują na przewagę przeciwków traktatu. Donald Tusk jest umiarkowanym optymistą przez czwartkowym referendum, które odbędzie się w Irlandii. Premier powiedział po rozmowie z premierem Luksemburga Jean-Claude Junckerem, że będzie oczekiwał na wyniki z dużym zainteresowaniem i napięciem. Donald Tusk uważa, że sceptycyzm części irlandzkiego społeczeństwa wynika z niechęci do pewnych koncepcji integracji, na przykład wspólnej polityki obronnej, a nie wobec samego traktatu. Premier Tusk powiedział, że liczy na Irlandczyków, jednak zastrzegł, że każde państwo podejmuje decyzje na swój rachunek.

Premier Juncker uważa, że wiele spraw, którymi zajmuje się Unia Europejska jest dla zwykłych obywateli zbyt skomplikowana, a urzędniczy język traktatu nie zachęca do zainteresowania integracją europejską. Dlatego- zdaniem premiera Luksemburga- instytucje Unii Europejskiej powinny zastanowić się nad zmianą języka, tak aby był bardziej zrozumiały dla obywateli krajów członkowskich.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)