Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydencja - Polska - Francja - spotkanie

0
Podziel się:

Francja będzie wspierać polskie priorytety podczas prezydencji zapewnił francuski minister do spraw europejskich. Laurent Wauquiz spotkał się z ministrem do spraw integracji europejskiej Mikołajem Dowgielewiczem. Polska obejmuje prezydencję 1 lipca.

Mikołaj Dowgielewicz wyjaśnił na konferencji po spotkaniu, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii energetycznych, wieloletnich ram finansowych i o polityce sąsiedztwa. Jednym z tematów był polski priorytet podczas prezydencji związany z agendą wzrostu i pakietu rynku wewnętrznego.
Laurent Wauquiz podkreślił, że Francja będzie mocno współpracować z polską w kwestii jej priorytetów. Skupiliśmy się na kwestiach agendy energetycznej i tutaj zgadzamy się, że Polska w ramach swojej prezydencji ma zamiar zrobić z tej sprawy jeden z priorytetów strategicznych. Rozmawialiśmy także o akcie jednolitego rynku, w ramach którego będziemy poszukiwali większego wzrostu gospodarczego. To jest niezwykle ważne i będziemy także nad tym punktem pracowali w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Mikołaj Dowgielewicz wyjaśnił, że Polska podczas prezydencji będzie chciała mocno współpracować z Francją i Niemcami w sprawie pakietu rynku wewnętrznego. "Jeśli te trzy kraje są w stanie zaproponować kompromis to myślę, że to może być dobry kompromis dla całej Unii" - mówił minister Dowgielewicz. Dodał, że powinniśmy się starać w takich sprawach jak: rynek cyfrowy, kwestia dostępu do kapitału dla małych i średnich przedsiębiorstw wypracowywać spójne i wspólne rozwiązania.
Mikołaj Dowgielewicz dodał, że ważnym elementem polskiej prezydencji będzie kwestia modernizacji układu z Schengen. Zdaniem ministra, potrzebujemy większej pewności co do ochrony granic zewnętrznych Unii, mechanizmów, które mogłyby uchronić Schengen przed sytuacjami kryzysowymi. Ta reforma nie oznacza, zdaniem Mikołaja Dowgielewicza, że ktokolwiek ma zamiar osłabiać swobody w ramach Schengen.
Laurent Wauquiz dodał, że istnieje potrzeba stworzenia swoistej rady nadzorczej Schoengen, stworzenia wspólnej straży granicznej, wspólnego użytkowania sprzętu oraz stworzenia wspólnego systemu ostrzegania i monitorowania.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)