Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problemy mienia pożydowskiego - debata w Fundacji Batorego

0
Podziel się:

W Fundacji Batorego w Warszawie toczy się debata o dobrach kultury "przemieszczonych" w Europie Środkowej. W drugim dniu międzynarodowego spotkania poruszono problem mienia ofiar Holocaustu.

Jerzy Kichler, przewodniczący Rady Religijnej Związku Wyznaniowego Gmin Żydowskich krytycznie odniósł się do projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Ustawa ma uregulować między innymi zasady zwrotu nieruchomości i dzieł sztuki należących przed wojną do polskich Żydów. W rozmowie z IAR wyraził opinię, że lepiej było by na przykład oddać obraz przedwojennemu właścicielowi, niż - co przewiduje projekt ustawy - powoływać specjalistów do wyceny i, po poniesieniu dodatkowych kosztów, zwracać jedynie drobny procent wartości dzieła.
Ekspert Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Nawojka Cieślińska-Lobkowic, reprezentująca i Warszawę i Monachium, uważa, że polskie władze nie stanęły na wysokości zadania w kwestii zwrotu mienia żydowskiego.
Nawojka Cieślińska-Lobkowic zaznaczyła, że Polska umiała skorzystać z postanowień Konferencji Waszyngtońskiej z 1998 roku, dotyczących ofiar holokaustu i ofiar prześladowanych przez nazizm, i odzyskać pewne dzieła sztuki, które po wojnie znalazły się w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie podkreśliła, że w kraju - mimo deklaracji władz - nie ma o te sprawy troski, tak jak nie ma pamięci o żydowko-polskiej elicie intelektualnej.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)