Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prochy ppłk. Ciężkiego spoczęły na cmentarzu w Szamotułach

0
Podziel się:

Prochy podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego spoczęły dziś na cmentarzu w Szamotułach. Po 57 latach spełniło się jego marzenie, by wrócić do Polski. Maksymilian Ciężki - powstaniec wielkopolski i szef zespołu, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, zmarł na obczyźnie w Wielkiej Brytanii. Władze komunistyczne nie pozwoliły, by dołączyła do niego rodzina. On sam nigdy nie przyjął brytyjskiego obywatelstwa.

Dziś żegnali go członkowie rodziny, wicemarszałek Senatu prof. Marek Ziółkowski, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, wojewoda Piotr Florek oraz władze i mieszkańcy Szamotuł.

Uroczystości rozpoczęła msza w szamotulskiej kolegiacie. Proboszcz ksiądz kanonik Andrzej Grabański podkreślał w homilii, że ppłk. Ciężki wykorzystał swoje zdolności dla dobra Ojczyzny, Europy i świata. "Dlatego żegnając go, jesteśmy mu wdzięczni za jego postawę" - zaznaczył.

W kondukcie żałobnym na pobliski cmentarz - obok rodziny i przedstawicieli władz - szły liczne poczty sztandarowe i żołnierze. "Dziś nie tyle Cię żegnamy, ale witamy w domu, wśród ludzi, którzy zawsze będą o tobie pamiętać" - mówiła nad grobem synowa pułkownika Barbara Ciężka. Marszałek województwa Marek Woźniak podkreślał, że dziś oddajemy hołd zdolnemu i skromnemu człowiekowi, wielkiemu patriocie i prawdziwemu bohaterowi. "W listach do swoich bliskich pisał o ogromnej tęsknocie za krajem. Do końca swoich dni ppłk. Ciężki czuł się Polakiem. Dziś ta ogromna tęsknota za Ojczyzną skończyła się. Bohater powrócił do kraju" - mówił marszałek.

Po uroczystościach pogrzebowych w centrum Szamotuł odsłonięto pomnik poświęcony Maksymilianowi Ciężkiemu. W uroczystościach wzięło udział kilkaset osób. Pułkownik Ciężki spoczął w kwaterze Powstańców Wielkopolskich.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)