Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przed Marszem Żywych

0
Podziel się:

Na krakowskim Kazimierzu oraz w Warszawie odbędą się uroczystości poprzedzające doroczny Marsz Żywych. Marsz jest organizowany co roku w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie. W tym roku przypada 64. rocznica wybuchu powstania, a Marsz Żywych odbędzie się po raz szesnasty. Weżmie w nim udział kilka tysięcy Żydów z całego świata.

Marsze Żywych początkowo odbywały się co dwa lata, później zdecydowano, że będą organizowane co roku. W pierwszym marszu w 1988 roku wzięło udział półtora tysiąca młodych Żydów.
Marsze Żywych odbywają się tradycyjnie w Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Ich pomysłodawcą i fundatorem jest Avraham Hirshsohn. Marsze nadzoruje specjalna organizacja typu non profit pod auspicjami światowej Organizacji Syjonistycznej.
Powstanie w warszawskim getcie było zbrojnym oporem przeciwko likwidacji getta podjętej przez hitlerowców. W chwili wybuchu powstania w tej zamkniętej dzielnicy Warszawy mieszkało blisko 70 tysięcy osób.
Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943, ostatnie walki ustały w połowie maja. Do walki w getcie stanęło kilkuset bojowników, wspieranych przez mieszkańców. Walczyli oni przeciwko 4 tysiącom niemieckich żołnierzy wspieranych artylerią i bronią pancerną.
W Warszawie Polska Rada Chrześcijan i Żydów organizuje Marsz modlitwy "Szlakiem pomników Getta Warszawskiego", .Spotkanie o 16.00 przy pomniku Bohaterów Getta. Kolejne przystanki to: Drzewo Sprawiedliwych, kamień pamięci Szmula Zygielbojma, pomnik-bunkier przy ul. Miłej, kamień pamięci Janusza Korczaka. Zakończenie - modlitwą przy pomniku Umschlagplatz.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)