Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL - projekty ustaw w Sejmie

0
Podziel się:

Trzy projekty ustaw, dotyczące ustroju sądów powszechnych, zmian w prawie autorskim oraz telekomunikacyjnym złożyło w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe. "Składamy trzy projekty, aby przyspieszyć ścieżkę postępowania parlamentarnego w kilku punktowych sprawach" - powiedział na konferencji prasowej wicepremier Waldemar Pawlak.

Ludowcy proponują m.in. przeniesienie części spraw niewymagających osobistego stawiennictwa stron do mniejszych sądów. Chcą też umożliwić delegowanie sędziów przez prezesa sądu okręgowego, np. na pół roku, z jednego sądu do drugiego, tak by usprawnić orzekanie. "To ma być alternatywne rozwiązanie dla proponowanej przez ministra sprawiedliwości reorganizacji małych sądów" - podkreślał wicepremier.
Ponadto szef klubu PSL Jan Bury dodał, że w Polsce potrzebna jest głęboka reforma procedur karnych, cywilnych, administracyjnych, gdyż to właśnie one sprawiają , że niektóre sprawy w sądach trwają po kilkanaście lat.
Kolejną propozycją ludowców jest zmiana prawa telekomunikacyjnego. Projekt zakłada skrócenie czasu przechowywania billingów u operatorów z dwóch lat do pół roku.
Chodzi o to - jak mówił wicepremier - by uregulować tę kwestię na poziomie "minimum europejskiego".
Zdaniem lidera ludowców, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że obecny mechanizm dotyczący przechowywania billingów jest czasami "przesadnie wykorzystywany" i nie ma uzasadnienia z punktu widzenia praktycznego funkcjonowania państwa prawa.
Trzeci projekt dotyczy zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe przepisy mają stworzyć możliwość swobodnego i legalnego wykorzystania plików w internecie. Będzie ono jednak ograniczone do określonego kręgu osób np. znajomych z Facebooka. Stronnictwo przekonuje, że takie rozwiązania nie będą naruszać praw twórców.
Jan Bury zapewnił, że żadna z proponowanych zmian nie pociąga za sobą kosztów budżetowych. Jego zdaniem, są to ustawy z gatunku tych ułatwiających życie oraz wychodzących naprzeciw oczekiwaniom społecznym.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)