Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport OECD

0
Podziel się:

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozuje wzrost gospodarczy Polski na 2,5 procent w 2011 roku i na 3 procent w 2012. Przygotowanie Polski do wejścia do strefy euro będzie jednak wymagało wielu reform - tak wynika z raportu OECD.
Jak zaznacza Dyrektor Departamentu Ekonomicznego OECD Andrew Dean wzrost gospodarczy może być jeszcze wyższy niż prognozowany.
"Prawdopodobnie skorygujemy prognozę wzrostu Polski o pół procent w górę na każdy rok" - powiedział Andrew Dean i zaznaczył, że będzie to zależało od kształtowania się rynków światowych. "Stany Zjednoczone i rynki azjatyckie rozwijają się szybciej niż sądziliśmy. Europa jest raczej słaba" - dodał przedstawiciel OECD.
Planowane wejście Polski do strefy euro wymagaja podjęcia wielu działań wzmacniających politykę fiskalną i deregulujących gospodarkę - podkreślił Andrew Dean. Przedstawiciel OECD wskazał też kierunek reform emerytalnych. Jego zdaniem kontynuacja reformy emerytalnej powinna być oparta na zasadzie unikania przesuwania środków z OFE na ubezpiecznie powszechne. "Taki mechanizm jest największym zabójcą reformy" - podkreślił Andrew Dean.
Wicepremier-minister gospodarki Waldemar Pawlak, odnosząc się do raportu, zaznaczył, że proponowany przez OECD kierunek reformy emerytalnej jest dyskusyjny. "System emerytalny wymaga wyważonych zmian. W raporcie OECD brzmi echo krajowych dyskusji na ten temat" - powiedział Waldemar Pawlak.
OECD rekomenduje Polsce zniesienie uprzywilejowania emerytalnego rolników, górników i służb mundurowych. Należy również podnieść wiek emerytalny, który jest obecnie jednym z najniższych w OECD, oraz zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.
Kolejna prognoza dla Polski będzie opublikowana będzie pod koniec maja.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)