Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd - gospodarka

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk uważa, że umowa gazowa z Rosją spełnia wymogi bezpieczeństwa gazowego i możliwie niskiej ceny. Jak zaznaczył po posiedzeniu rządu, Polska będzie skutecznie zabiegała o traktowanie naszej umowy na równi z umowami innych dużych krajów unijnych.

Porozumienie z Moskwą zakłada możliwość zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski do ponad 10 miliardów rocznie. Komisja Europejska wciąż ma jednak zastrzeżenia do umowy i w przyszłym tygodniu ma zdecydować o swoim dalszym postępowaniu. Komisji nie podoba się między innymi przyznany Gazpromowi monopol na tranzyt gazu rurociągiem jamalskim.
Premier Tusk powiedział, że Komisja zwracała uwagę - jak się wyraził - z opóźnieniem i bez szczególnej determinacji, iż część zapisów powinna zostać - z punktu widzenia przepisów europejskich - doprecyzowane. "Nie sądzę jednak, by stanowiły one przeszkodę do podpisania dokumentu"- zaznaczył Donald Tusk. Premier dodał, że nasze prawo jest adekwatne do wymogów Unii Europejskiej. "Uwagi niektórych urzedników Wspólnoty traktujemy poważnie, lecz nie mają one fundamentalnego znaczenia dla samej umowy" - mówił na briefingu szef rządu. Jak dodał, Warszawa nie pozwoli, by nasze umowy gazowe były poddawane większym restrykcjom niż umowy innych krajów z tymi samymi eksporterami surowca. Premier zaznaczył, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego i dostaw błękitnego paliwa ma fundamentalne znaczenie dla Unii oraz dla relacji polsko-rosyjskich. Dlatego też minister gospodarki gruntownie bada tę sprawę.
Do Brukseli w poniedziałek leci wicepremier Waldemar Pawlak. Spotka się w kwestii umowy gazowej z komisarzem do spraw energii Guentherem Oettingerem, by rozmawiać o zastrzeżeniach Komisji.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął nowelizację ustawy o akcyzie. Ministrowie podjęli też uchwały, których celem jest sfinalizowanie prac nad infrastukturą przeciwpowodziową. Chodzi między innymi o zmiany w prawie wodnym i dostosowanie naszej infrastruktury do wymogów europejskich. Rząd przyjął także propozycję szefa MSWiA o uproszczeniu procedury przyznawania środków na remont dróg lokalnych na terenach dotkniętych powodzią. Pozwoli to przyspieszyć remonty zniszczonej przez wodę infrastruktury.
Rząd znowelizował również prawo wodne, ustawę o bezpieczeństwie morskim i rozporządzenie w sprawie wynagradzania osób, pracujących przy spisie ludności w przyszłym roku. Ministrowie podjęli też uchwały w sprawie sfinansowania fabryki małych silników benzynowych Fiata w Bielsku-Białej oraz fabryki silników i napędów dla motoryzacji w Niepołomicach.
Rada Ministrów zdecydowała, że Adam Jaser zostanie pełnomocnikiem premiera do spraw walki z biurokracją. Będzie analizował każdą nową ustawę pod względem wymogów deregulacji, czyli wyeliminowanie zbędnych przepisów.
W piątek rząd zajmie się projektem przyszłorocznego budżetu. Premier Donald Tusk powiedział, że posiedzenie potrwa cały dzień. Obrady Rady Ministrów poprzedzą konsultacje ministra finansów z szefami poszczególnych resortów. Premier wyraził nadzieję, że rząd przyjmie projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej.
W założeniach do budżetu rząd prognozuje, że PKB wzrośnie o 3,5 procent, inflacja wyniesie 2,3 procent, a bezrobocie 9,9 procent. Zakłada też realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 1,4 procent.

gospodarka
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)