Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd i ZUS o emeryturach

0
Podziel się:

Nowe rozwiązania emerytalne, nad którymi pracuje rząd, przewidują wprowadzenie tzw. emerytur małżeńskich. Projekt w tej sprawie przyjął

międzyresortowy zespołu ds. nadzoru ubezpieczeń społecznych.
Wicepremier Przemysław Gosiewski poinformował, że emerytura malżeńska będzie finansowana z kapitału obydwu małżonków, lub też jednego z nich. Jeśli emeryci zdecydują się na emeryturę małżeńską, będzie ona wypłacana dopóki oboje będą żyli i będzie ona niższa niż świadczenie indywidualne. Zagwarantuje jednak jednemu z małżonków zabezpieczenie finansowe w razie śmierci drugiego. Decyzja w tej sprawie będzie mogła być podjęta przez obydwoje małżonków, lub jedno z nich.
Emerytura małżeńska ma być korzystna dla rodzin, gdzie jedynym żywicielem jest mężczyzna, a kobieta nie pracuje zawodowo, lub łączy pracę zawodową z wychowaniem dzieci.
Rząd przyjął również zapis umożliwiający po śmierci emeryta pobieranie świadczenia przez osobę upoważnioną przez niego. Taka emerytura - gwarantowana - byłaby wypłacana takiej osobie przez 10 lat. Innym rozwiązaniem proponowanym jest indywidualna emerytura dożywotnia, ale w chwili śmiercicały kapitał przepadałby, tzn. nie dziedziczyłby go nikt z krewnych.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Wypych poinformował, że decyzja o wyborze emerytury - indywidualnej, dożywotniej, gwarantowanej bądź małżeńskiej nie będzie podlegała zmianie.
Nowe ustawy emerytalne przewidują także, że zakłady emerytalne będą miały charakter spółek akcyjnych o charakterze prywatnym lub publicznym. W projekcie zaostrzono kryteria dla podmiotów, kóre będą chciały utworzyć taką instytucję. Ma to zabezpieczyć osoby ubezpieczające się w tych zakładach. Zdaniem wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, emeryci muszą mieć zagwarantowaną możliwość regularnego pobierania swych świadczeń, nad czym będzie czuwać specjalna komisja.
Prezes ZUS-u Paweł Wypych poinformował, że przewidziane jest wprowadzenie zakazu aktywnej sprzedaży usług - poprzez akwizycję.
Działalność zakładów miałaby być nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Najbardziej zaawansowane są prace nad ustawami dotyczącymi systemu rentowego i swiadczeń dla osób pracujących w szczególnych warunkach. Wicepremier Gosiewski ma nadzieję, że osoby pracujące w szczególnych warunkach będą mogły od 1 stycznia 2008 roku korzystać ze specjalnych świadczeń.
Wicepremier Gosiewski poinformował również, że system emerytur pomostowych jest adresowany do 320 tysięcy osób, z czego 200 tysięcy to nauczyciele. Budżet państwa przeznaczy 13 i pół miliarda złotych na emerytury dla nich z 23 miliardów na wszystkie emerytury pomostowe ogółem.
Rząd ma zakończyć pracę nad ustawami do końca sierpnia. Wówczas przedstawione będą Sejmowi.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)