Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Rzeczpospolita" - prof. Skubiszewski: Nieobecni się nie liczą

0
Podziel się:

Profesor Krzysztof Skubiszewski uważa, że w stosunkach polsko-niemieckich należy położyć nacisk na to, co łączy oba kraje, a nie na to, co je dzieli.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" pierwszy minister spraw zagranicznych Polski po 1989 roku ocenia nasze dzisiejsze położenie międzynarodowe. Jak podkreśla dziennik, to pierwszy od lat wywiad, jakiego udzielił twórca polskiej suwerennej polityki zagranicznej.
Zdaniem Krzysztofa Skubiszewskiego, wobec obecnych trudności w polsko-niemieckich stosunkach, aktaualne jest stwierdzenie z 1989 roku, że oba kraje łączy wspólnota interesów. Profesor wyjaśnia, że mówiąc o polsko-niemieckich stosunkach nie chodzi mu o powrót do polityki początku lat 90-tych. Zauważa jednak, że pewne elementy są trwałe. "Pragmatyzm, tak istotny w polityce zagranicznej sugeruje, iżby nacisk położyć na to, co nas łączy, nie zaś na to, co dzieli, co niekiedy bywa wyolbrzymiane" - mówi były szef MSZ.
Według Krzysztofa Skubiszewskiego, silna Unia Europejska leży w interesie Polski. "Taką Unię Polska winna współtworzyć. Kłopot w tym, że - jak dotąd - Polska nie bierze udziału w debacie na temat przyszłości Unii. A nieobecni się nie liczą" - podkreśla były minister spraw zagranicznych.
Pełny tekst wywiadu z Krzysztofem Skubiszewskim - w "Rzeczpospolitej".

"Rzeczpospolita"/kry/kal

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)