Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat-hospicja

0
Podziel się:

Hospicja i organizacje pożytku publicznego, w tym organizacje kościelne jak np. Caritas będą mogły nadal prowadzić dotychczasową działalność. Parlament w ekspresowym trybie zmienił ustawę o działalności leczniczej. Rano nowelizację uchwalił Sejm. Wieczorem ustawa została przyjęta przez Senat bez poprawek. Za nowelizacją głosowało 88 senatorów, 2 wstrzymało się od głosu. Nikt nie głosował przeciw.

W ten sposób parlament oddalił groźbę wybierania przez organizacje pożytku publicznego czy mają prowadzić działalność pożytku publicznego czy charytatywno - opiekuńczą.
Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej stanowi, że organizacje pożytku publicznego nie są przedsiębiorstwami a tym samym nie podlegają przepisom ustawy o działalności gospodarczej. Oznacza to, że instytucje prowadzące hospicja będą mogły od 1 lipca współpracować z wolontariuszami, korzystać z darowizn oraz o 1 proc. odpisu podatkowego.
Nowelizacja ustawy zmienia również przepisy dotyczące przymusowego ubezpieczenia szpitali od zdarzeń medycznych. Będą one obowiązywały dopiero od 1014 roku. Nowelizacja obniża też sumę gwarantowanego ubezpieczenia oraz uzależnia ją od wielkości szpitala.
Sejm nowelizując ustawę o działalności leczniczej wprowadził również zmiany do ustawy o prawach pacjenta. Senat do tej ustawy również nie wniósł poprawek. Ustawa wprowadza możliwość szybszego uzyskania odszkodowania przez pacjenta, kosztem wysokości tego świadczenia. Pacjent, który w wyniku leczenia szpitalnego dozna uszczerbku na zdrowiu będzie mógł wystąpić do szpitala o odszkodowanie w wysokości 100 tys. zł. W przypadku śmierci pacjenta rodzina otrzyma 300 tys. zł "Szybka ścieżka uzyskania odszkodowania odbywa się kosztem zmniejszenia świadczenia" - tłumaczył senatorom Jakub Szulc. Szulc zapewnia, że to rozwiązanie nie zamyka drogi sądowej do uzyskania odszkodowania, chyba, że pacjent przyjmie odszkodowanie od szpitala lub ubezpieczyciela.
Sejm nowelizując ustawę o działalności leczniczej wprowadził też zmiany do ustawy refundacyjnej. Do tej nowelizacji Senat również nie zgłosił poprawek. Zmiany precyzują kto, kiedy i w jakiej sytuacji może przekazać darowiznę w postaci leku refundowanego. Zmiana umożliwia producenci leków refundowanych i aptekarzom przekazywanie darowizny szpitalowi, stowarzyszeniu, lub fundacji, która ma w statucie działalność leczniczą. Nie będzie możliwości przekazywać leków refundowanych lekarzowi, farmaceucie czy pacjentowi. Jakub Szulc, wiceminister zdrowia wyjaśnił, że dotychczasowy przepis zakazujący jakiejkolwiek darowizny wyklucza przekazywanie jej tam, gdzie jest ona potrzebna, czyli do szpitali.
Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej i innych ustaw czeka teraz na podpis prezydenta. Ma wejść w życie 30 czerwca 2012 roku.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)