Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sesja naukowa w 30-lecie KOR

0
Podziel się:

W Warszawie zakończyły się uroczystości z okazji 30 lecia powstania Komitetu Obrony Robotników. W parku Żeromskiego - na warszawskim Żoliborzu - obok domu, w którym mieszkał Jacek Kuroń, jego syn Maciej odsłonił kamień jego pamięci. Po latach na Uniwersytecie Warszawskim, podczas dwudniowej konferencji, spotkali się założyciele Komitetu i jego działacze. Uczestnicy wspominali, jak powstawał opór przeciwko władzy komunistycznej i podziemny ruch wydawniczy. Historyk profesor Andrzej Paczkowski przypomniał, że od 1976 do sierpnia 1980 roku ukazało się około 80 tytułów czasopism i około 300 druków zwartych. Komitet Obrony Robotników stworzył ówczesnym intelektualistom możliwość publikowania swoich tekstów bez cenzury.

Działacze KOR-u zaprezentowali kulisy tworzenia podziemnego pisma "Robotnik". Czasopismo w szczytowym okresie, krótko przed strajkami 1980 roku, ukazywało się nawet w 70 tysiącach egzemplarzy. Było pismem, z którego robotnicy dowiadywali się o sytuacji, mogli publikować niezależne opinie i wymieniać doświadczenia.

Bogdan Borusewicz przypomniał, że działacze KOR organizowali kursy edukacyjne dla robotników. Marszałek Senatu podkreślił ważną rolę, jaka w tych spotkaniach odegrał obecny prezydent Lech Kaczyński, który informował robotników o przysługujących im prawach.

Henryk Wujec jest przekonany, że po KORze została Solidarność, a KOR miał swój wkład w odzyskanie niepodległości.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)