Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprawdzanie wniosków rolników o dopłaty strukturalne opóźnione

0
Podziel się:

Polscy urzędnicy spóźniają się ze sprawdzeniem rolniczych wniosków o dopłaty strukturalne. Wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk podał bilans pracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nad tegorocznymi dopłatami dla polskich rolników.

Według planów, weryfikacja wniosków powinna zakończyć się 15 października. Tymczasem do dziś sprawdzono jedynie co piąty wniosek.
W agencji zatrudnienie wzrosło o tysiąc pięćset osób. Mimo to urzędnicy nie wykonali zakładanego planu weryfikacji wniosków o unijne dopłaty. Henryk Kowalczyk podkreslił, że w zeszłym roku wymieniono większość kadry kierowniczej agencji, a osoby nowozatrudnione często nie posiadały odpowiednich kwalifikacji. Kowalczyk zauważył, że w agencji nie obowiązywała zasada, według której stanowiska kierownicze obejmują pracownicy w drodze awansu.
Poważnym problemem, spowalniającym proces sprawdzania wniosków o unijne dopłaty dla rolników, jest słaba jakość systemu informatycznego. Z powodu małej przepustowości internetowych łączy, wnioski o dopłaty docierają do ARiMR z opóźnieniem. Zdarza się, że przesłanie jednego wniosku po kontroli do centrali trwa nawet pół godziny. W efekcie urzędnik, zamiast skontrolować kilkadziesiąt wnisków dziennie, sprawdza tylko kilka.
Nowy prezes ARiMR Leszek Droździel podkreslił, że urzędnicy agencji będą pracować dłużej, aby wszystkie wnioski zostały sprawdzone w terminie.
Wiceminister rolnictwa zapewnił również, że wszystkie wnioski będą sprawdzone w terminie i dopłaty ruszą zgodnie z planem, czyli od 1 grudnia. ARiMR musi sprawdzić prawie półtora miliona wniosków, z czego sześć procent podlega weryfikacji w terenie.
Kowalczyk dodał, że zostanie przeprowadzona modernizacja systemu informatycznego tak, aby wnioski szybciej docierały do urzędników. Przy rekrutacji nowych pracowników agencji mają zostać wprowadzone egzaminy kompetencji.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)