Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SUMA PZPN-politycy

0
Podziel się:

Politycy opozycji domagają się stanowczej reakcji, w związku z sytuacją w Polskim Związku Piłki Nożnej. Sprawą ma się zająć sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ocenia, że w sprawie domniemanej korupcji w PZPN-ie nie powinno stosować się "okresu ochronnego" związanego z mistrzostwami Euro 2012. Szef PiS-u podkreślił na konferencji prasowej, że jeśli istnieje podejrzenie przestępstwa, to wszelkie odpowiednie działania powinny być podejmowane w tej chwili.
Zdaniem prezesa PiS-u sytuacja w związku, to objaw szerszego zjawiska korupcji pojawiającego się w Polsce. Kaczyński podkreślił, że dopiero powołanie nowego PZPN-u z zupełnie nowymi ludźmi, może uzdrowić polską piłkę. Dodał, że polskie prawo nie może zapobiec sytuacji, w której dawni działacze piłkarscy powołaliby nowy związek, ale tę sprawę może rozwiązać nowa ustawa. Jego zdaniem, taki akt prawny będzie trudny i w związku z nim mogą pojawić się zarzuty konstytucyjne.
Podjęcia zdecydowanych działań w sprawie związku domaga się Ruch Palikota. Jego politycy złożyli w Sejmie wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw likwidacji PZPN. Komisja miałaby zająć się przygotowaniem przepisów dotyczących zmian w ustawodawstwie prowadzących do likwidacji związku.
W uzasadnieniu czytamy, że działalność Polskiego Związku Piłki Nożnej przyczyniła się do katastrofalnej kondycji piłki nożnej w Polsce. Na funkcjonowanie związku, przeznaczane są ogromne kwoty a korupcja jest wciąż stałym elementem piłkarskiej rzeczywistości - piszą w uzasadnieniu wniosku posłowie Ruchu Palikota.
Wniosek zawiera też stwierdzenie, że kadra zarządzająca PZPN, jest wybierana na zasadzie poplecznictwa, nie posiada odpowiedniej wiedzy i nie podejmuje czynności, które prowadziłyby do uczynienia z PZPN instytucji nowoczesnej. Według członków ruchu Palikota, obowiązujące praktyki, doprowadziły jedynie do kompromitacji związku i polskiego futbolu w oczach międzynarodowej opinii publicznej.
We wniosku czytamy także, że informacje związane z niegospodarnością PZPN a także kolejne ujawniane dowody o nadużyciach, są dowodem na to, że związek jest organizacja mafijną. Próby uzdrowienia związku polegające na wprowadzeniu kuratora nigdy się nie powiodły, co jest dowodem bezsilności władzy publicznej wobec stowarzyszenia, które wyłącznie w teorii, prowadzi działalność w granicach prawa - argumentują posłowie Ruchu Palikota.
Sprawą PZPN-u zajmuje się także Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Szef komisji Ireneusz Raś z Platformy Obywatelskiej poinformował, że posłowie zaprosili na 1 grudnia kierownictwo Polskiego Związku Piłki Nożnej i minister sportu.
Na posiedzeniu komisji mają być obecni prezes PZPN-u Grzegorz Lato, wiceprezes związku oraz szefowie okręgowych struktur PZPN-u. Zaproszono także minister Joannę Muchę. Ireneusz Raś powiedział IAR, że spotkanie zorganizowano w związku z atmosferą, jaka wytworzyła się wokół Polskiego Związku Piłki Nożnej. Poseł zaznacza, że szczególnie istotny jest fakt zaproszenia przedstawicieli regionalnych struktur związku. Raś przekonuje, że to od nich zależą zmiany w PZPN-ie i to oni ponoszą odpowiedzialność za to, co dzieje się w związku.
W piątek działacze piłkarscy upublicznili nagrania, które - ich zdaniem - świadczą o tym, że prezes PZPN Grzegorz Lato i jego sekretarz Zdzisław Kręcina mieliby się dopuszczać nadużyć o charakterze korupcyjnym. Chodzi o przetarg na budowę nowej siedziby związku. Sprawą zajmują się prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)