Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Święto Wojska Polskiego-obchody-Komorowski

0
Podziel się:

Siła ducha i morale polskich żołnierzy w sierpniu 1920 roku były jednym z fundamentów naszego zwycięstwa - mówił Bronisław Komorowski w wystąpieniu podczas obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Prezydent powiedział, że do zwycięstwa nad bolszewikami przyczynił się również fakt, iż 90 lat temu cały naród skupił się wokół obrony niepodległości kraju i budowy siły polskiej armii, wznosząc się ponad większość podziałów politycznych. Przypomniał też, że w 1920 roku walczącą z nawałą bolszewicką Polskę wsparły państwa Europy zachodniej, w tym szczególnie Francji.
Bronisław Komorowski mówił, że należy zadać pytanie, czy dziś w stopniu wystarczającym dbamy o bezpieczeństwo Polski. Jak podkreślił, wzorem może być dla nas postawa Polaków podczas wojny 1920 roku. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że odbudowa zdolności obronnej naszego kraju to obowiązek wobec Ojczyzny i wobec NATO. Prezydent zaapelował o kontynuowanie modernizacji sił zbrojnych szczególnie w kierunku zwiększania zdolności obrony naszego terytorium.
Wśród priorytetów polskiego wojska Bronisław Komorowski wymienił unowocześnienie i usprawnienie systemu dowodzenia i szkolnictwa wojskowego, wyposażenie marynarki wojennej w nowoczesne, przystosowane do obrony polskiego wybrzeża, okręty, a przede wszystkim nowoczesny system obrony przed atakiem z powietrza. Prezydent przyznał, ze to kosztowne przedsięwzięcie, jednak w budżecie państwa muszą znaleźć się pieniądze na ten cel. Jak zwrócił uwagę, zakończenie misji afgańskiej pozwoli przeznaczyć więcej funduszy na budowę obrony przeciwlotniczej.
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Polaków nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Bitwę uważa się za jedną z 18. najważniejszych bitew w dziejach świata. Zapewniła ona Polsce niepodległość i uchroniła Europę przed rewolucją bolszewicką. W świadomości Polaków przetrwała jako "Cud nad Wisłą".

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)