Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tamat Karty Praw Podstawowych UE w najnowszym numerze Zeszytów Społecznej Myśli Kościoła

0
Podziel się:

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej jest tematem najnowszego numeru Zeszytów Społecznej Myśli Kościoła "Chrześcijaństwo Świat Polityka". Autorem tekstu wiodącego jest ksiądz profesor Remigiusz Sobański z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jak podkreśla - Kościół wobec świeckich prawodawców nie stawia określonych wymagań z wyjątkiem zachowania norm moralnych, które wynikają ze społecznej nauki Kościoła. "Każdy może wysuwać wobec takich dokumentów swoje życzenia, ale jeśli nie są one spełnione - nie mogą dyskwalifikować dokumentu" - mówi ksiądz profesor Sobański.

Ksiądz profesor Sobański przywołuje rzymską zasadę, że prawo postępuje zawsze za życiem i powinno ono być normowane według wypracowanych założeń, rozsądku, regulatorów religijnych czy obyczajowych. Podkreśla jednocześnie, że wiary i moralności nie wprowadza się drogą prawną.

Przy okazji prezentacji najnowszego numeru Zeszytów Społecznej Myśli Kościoła "Chrześcijaństwo Świat Polityka" swoje opinie na temat Karty Praw Podstawowych przedstawili także inni autorzy zamieszczonych tam tekstów. Przysłuchujący się dyskusji prymas Polski, kardynał Józef Glemp podkreśla, że takie spotkania są potrzebne by poznać proces tworzenia się Unii Europejskiej i zawieranych tam kompromisów. Odnosząc się do zapisów Karty Praw Podstawowych, kardynał Glemp powiedział, że "jest w niej wiele dobrych rzeczy, choć chrześcijaństwo nie jest w niej uwzględnione w sposób wystarczający".
Zeszyty Społecznej Myśli Kościoła "Chrześcijaństwo Świat Polityka" wydaje Instytut Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)