Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"To społeczeństwo powinno finansować Polskie Radio i Telewizję Polską"

0
Podziel się:

Finansowanie mediów publicznych było jednym z głównych tematów konferencji "Rola i znaczenie mediów publicznych w Europie". Uczestnicy panelu wielokrotnie podkreślali rolę społeczeństwa w finansowaniu mediów niekomercyjnych.

Ekspert prawa finansowego i konstytucyjnego profesor Teresa Dębowska-Romanowska podkreśla, że najlepszym sposobem finansowania mediów publicznych byłaby danina celowa z jawnym rozliczaniem wykonywania misji. Rozliczanie to nie mogłoby się jednak odbywać się na tych samych zasadach, co rozliczanie w ramach budżetu. Profesor dodała, że media muszą same dysponować pieniędzmi. Wtedy będziemy mogli ocenić jak wywiązują się one ze swojej roli.

Przewodnicząca Rady Programowej Telewizji Polskiej oraz Komisji Etyki Polskiego Radia, Janina Jankowska, zwraca uwagę, że to społeczeństwo powinno finansować Polskie Radio i Telewizję Polską. Dodaje, że jest to związane z zachowaniem obywatelskim. Poza tym daje podwójne korzyści. Z jednej strony zobowiązuje media do służeniu społeczeństwu, czyli jakby swojemu właścicielowi. Po drugie daje prawo społeczeństwu do kontroli. Janina Jankowska zaznacza, że częścią społeczeństwa są także politycy, ale szybko uzupełnia, że bardzo niewielką.

Były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Juliusz Braun, zaznacza, że w Europie najlepszym i sprawdzonym źródłem finansowania mediów publicznych są wpływy z abonamentu. Jego zdaniem w Polsce jednak abonament jest zbyt często krytykowany, aby miał szansę na powodzenie. Jak mówi Juliusz Braun ludzi zachęcano, aby nie płacili abonamentu. Dlatego, jego zdaniem, system abonamentowy w Polsce jest już nie do uratowania. Juliusz Braun zwraca jednak uwagę, że każde nowe rozwiązanie finansowania mediów niekomercyjnych powinno jednak pochodzić ze środków publicznych, nie państwowych.

Dyrektor do spraw Europejskich i Międzynarodowych BBC Matteo Maggiore podkreśla, że do realizacji określonych zadań, media publiczne potrzebują pieniędzy. Jak mówi, "nie można zapominać o kompetencjach mediów publicznych. By je dobrze spełnić, również potrzebne są odpowiednie środki".

Prezes Telewizji Polskiej, Andrzej Urbański, za najlepszy przykład społeczeństwa, które rozumie rolę mediów publicznych, uważa obywateli Wielkiej Brytanii. Uznali oni BBC za najważniejszą instytucję ładu demokratycznego. W związku z tym na najbliższe 10 lat zagwarantowano BBC 20 miliardów funtów.

Podczas konferencji rozmawiano także o pozycji mediów publicznych we współczesnej Europie, ich niezależności, a także postępie technologicznym.

finansowanie
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)