Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turyści w łagrze w Workucie

0
Podziel się:

Irena Tańska ze Związku Sybiraków uważa, że pomysł tak zwanego â?ľłagru dla turystów" w Workucie uchybi pamięci zesłańców. Władze Workuty rozważają rekonstrukcję części obozu i urządzenia tam specjalnych punktów noclegowych dla zagranicznych turystów. Mer Workuty liczy, że podreperuje to miejską kasę.

Zdaniem Ireny Tańskiej, gdyby celem rekonstrukcji było przybliżenie warunków życia łagierników można, by to zrozumieć. Jednak jak powiedziała, pomysł zrobienia z łagru hotelu uwłacza pamięci tych, którzy tam zginęli. Irena Tańska przypomniała, że więźniowie łagrów nawet jeśli nie zginęli z rąk NKWD lub z wyczerpania to skutki pobytu w obozie odczuwali przez całe życie.
Irena Tańska była na zesłaniu w Ałtajskim Kraju razem z ojcem, jej matka była przez półtora roku w łagrze, zwolniona została na mocy tzw. amnestii po porozumieniu Sikorski Majski. Rodzina Ireny Tańskiej wróciła do Polski w 1946 roku.
Workuta to górnicze miasto północnej Rosji położone 160 kilometrów od koła podbiegunowego , została stworzone przez zesłanych tam więźniów. Był to jeden z najcięższych zespołów łagrów. W 1953 roku po śmierci Stalina doszło tam do buntu więźniów krwawo stłumionego przez wojska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRR.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)