Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Tygodnik Powszechny" o polskich ksieżach

0
Podziel się:

pt "Tygodnik Powszechny" o polskich księżach

Wśród wielu polskich księży rysuje się kryzys tożsamości. Taką opinię wyraził w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechnym" socjologii religii, profesor Józef Baniak.
W poprzednim numerze â?ľTygodnik" zamieścił jego artykuł o księżach zrzucających sutanny. Napisał tam, że 53 procent księży deklarowało chęć prowadzenia normalnego życia rodzinnego przy jednoczesnym wykonywaniu zadań kapłańskich.
Profesor Baniak mówi, że wśród wielu księży rysuje się głęboki i rozległy kryzys tożsamości. Dwie trzecie spośród księży, którzy chcą mieć rodziny, myślało o odejściu z kapłaństwa, zaś pozostali, choć przechodzą przez ten kryzys, rezygnacji nie biorą pod uwagę. Profesor mówi, że wielu z księży, z którymi rozmawiał, "to ludzie głęboko zranieni psychicznie i emocjonalnie w warunkach wieloletniej samotności. Utrata poczucia sensu bycia księdzem-samotnikiem to najczęstszy powód kryzysu i rezygnacji księży z kapłaństwa. Na drugim miejscu występuje powód emocjonalny i seksualny - kapłani nie radzą sobie z poczuciem osamotnienia i z obowiązkiem celibatu, potrzebują kontaktów z kobietami, pragną założyć rodzinę i mieć potomstwo. Na trzecim miejscu pojawiają się konflikty z przełożonymi - biskupami, proboszczami, władzami zakonnymi. To, o czym głośno w mediach, na przykład w przypadku księdza profesora Stanisława Obirka czy ojca doktora Tadeusza Bartosia, dzieje się w życiu zwykłych księży nierzadko bardziej
dramatycznie, na poziomie parafii".
Cały wywiad z socjologiem w najnowszym "Tygodniku Powszechnym".

"Tygodnik Powszechny" 18 02/Sieka/jędrasj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)