Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uczestnicy polsko - duńskiej konferencji dyskutowali o energii i zmianach klimatycznych w świecie

0
Podziel się:

Jak mówi prezes demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej, Paweł Świeboda, tytuł konferencji "Globalne wyzwanie, regionalne rozwiązania" podkreśla międzynarodowy, a jednocześnie lokalny charakter problemu.

Minister Środowiska Maciej Nowicki zwrócił uwagę, że jeśli nie będziemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym, to wkrótce odczujemy negatywne skutki. Może to być brak wody pitnej, huragany, ulewne deszcze i powodzie. Podniesienie poziomu wód może z kolei zagrozić miastom takim jak Gdańsk, które leżą nisko nad powierzchnią morza. Będą rozwijać się także szkodniki i choroby, nawet te, które dziś wydają nam się egzotyczne.

Paweł Świeboda powiedział, że po Drugiej Wojnie Światowej Chiny i Indie były odpowiedzialne zaledwie za kilka procent emisji tak zwanych gazów cieplarnianych. W najbliższych latach będą natomiast odpowiedzialne nawet za 80 procent wzrostu emisji, więc problem jest globalny. Z drugiej jednak strony lokalna perspektywa jest niezbędna, bo każdy kraj ma indywidualne uwarunkowania, a musi przecież połączyć bezpieczeństwo klimatyczne z bezpieczeństwem energetycznym.

Świeboda podkreślił, że Polska powinna czerpać inspiracje z działań Danii. Dla przykładu, 28 procent produkcji prądu elektrycznego pochodzi tam z odnawialnych źródeł energii.

Wiceprezes firmy zajmującej się energią wiatrową, Peter Brun, zaznaczył, że w Polsce jest możliwość korzystania z takiej energii. Zwłaszcza na północy i północnym - wschodzie kraju. Brun dodał, że Polska ma bardzo duży potencjał w tej dziedzinie.

Uczestnicy konferencji zwrócili uwagę, że problemem w skutecznej ochronie środowiska jest często jej finansowanie. Minister Nowicki proponował na przykład, aby do biletów lotniczych doliczać podatek od zanieczyszczeń, które wydzielają samoloty.

Podsekretarz stanu w duńskim Ministerstwie do spraw Klimatu i Energii Thomas Becker wyraził nadzieję, że w czasie Konferencji Klimatycznych, najpierw w Poznaniu, później w Kopenhadze, zostaną wypracowane rozwiązania, które uniemożliwią dużym krajom emisję nadmiernej ilości zanieczyszczeń.

energia
wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)