Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa lustracyjna - jutro głosowanie

0
Podziel się:

Sejmowa komisja nadzwyczajna zakończyła prace nad zmianami w ustawie lustracyjnej oraz o Instytucie Pamięci Narodowej. Posłowie opiniowali poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania do projektów nowelizacji tych ustaw. Komisja zadecydowała, że IPN jak najszybciej ujawni spis funkcjonariuszy komunistycznych służb specjalnych. Chodzi o to, by katalog funkcjonariuszy był jawny, zanim na dużą skalę zacznie się ujawnianie współpracowników komunistycznych służb specjalnych.

Sejm będzie głosował nad całością ustaw jutro wieczorem. Zakładają one, między innymi, znaczne rozszerzenie kręgu osób, podlegających lustracji, zmiany w procedurze lustracyjnej oraz upowszechnienie dostępu do teczek. Zgodnie z projektem, lustracją mają zostać objęci, między innymi, dziennikarze, samorządowcy i kandydaci do samorządów, sędziowie, adwokaci i radcowie prawni. Do kręgu lustrowanych dołączą także dyplomaci, urzędnicy państwowi, rektorzy i kadra naukowa szkoł wyższych. W sumie lustracja obejmie kilkaset tysięcy osób.

Zmiany przewidują likwidację Sądu Lustracyjnego i Rzecznika Interesu Publicznego. Lustrację przejmie Instytut Pamięci Narodowej. Będzie on wydawał zainteresowanym zaświadczenia o zawartości zasobów archiwalnych na ich temat. O takie zaświadczenie będzie musiała wystąpić każda osoba pełniąca funkcję publiczną, urodzona przed 1 sierpnia 1972. Nie będzie już statusu pokrzywdzonego. Zaświadczenie możnaby zaskarżyć do sądu cywilnego.

Ustawa przewiduje znaczne rozszerzenie dostępu do teczek. Każdy będzie mógł zajrzeć do swojej teczki oraz do teczek osób publicznych, z wyłączeniem danych wrażliwych. Każdy będzie mógł także poznać nazwisko tego, kto na niego donosił.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)