Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Polsce ok. 100-120 tysięcy osób ma problemy z narkotykami

0
Podziel się:

Co godzinę, z przedawkowania narkotyków umiera jeden Europejczyk - wynika z badań Europejskiego Centrum Monitorowania Narkomanii.

Klaudia Palczak z Centrum podkreśla, że najgroźniejszym narkotykiem wciąż pozostaje heroina i jej pochodne. W Europie odnotowano wzrost zgonów i osób uzależnionych od opiatów. Badania pokazują, że zwiększyła się także dostępność heroiny, co jest wynikiem między innymi jej rekordowej produkcji w Afganistanie w 2007 roku.

Klaudia Palczak z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkomanii zaznacza, że liczba narkomanów w Polsce jest bliska średniej europejskiej. Szacuje się, że w naszym kraju jest około 100-120 tysięcy osób, które mają problemy z narkotykami.

W krajach takich jak Wielka Brytania, czy Hiszpania najbardziej popularne są kokaina, czy heroina. W Europie Centralnej, w tym w Polsce - amfetamina.

Według raportu popularność niektórych narkotyków spada. Młodzi europejczycy coraz rzadziej sięgają po konopie indyjskie i amfetaminę. W Europie zwiększa się także oferta leczenia uzależnionych.

Dyrektor Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński zaznacza, że w Polsce oprócz dawno znanych narkotyków rozwija się rynek tak zwanych "dopalaczy". Najczęściej spotykane to szałwia wieszcza, powój hawajski, grzyby halucynogenne i tak zwane tabletki imprezowe. Dodaje, że są one legalne i tym bardziej niebezpieczne. Często ich składnikiem jest BZP - decyzją Rady Europejskiej objęte międzynarodową kontrolą.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)