Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa- beatyfikacja JPII

0
Podziel się:

Około trzech i pół tysiąca osób przybyło na Plac Piłsudskiego w Warszawie, gdzie wierni poprzez transmisję telewizyjną włączyli się w uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawała II w Rzymie. Ci co nie mogli być tego wyjątkowego dnia w Rzymie tłumaczyli wzruszeni, że również w stolicy chcieli poczuć wspólnotę modlitwy. Wśród uczestników uroczystości byli harcerze, którzy podkreślali, że papież był dla nich bardzo ważną postacią. Młodzi ludzie przypominali, że po śmierci Jana Pawła II, harcerze pomagali przy organizacji uroczystości żałobnych.

Obok papieskiego krzyża stanęły dwa telebimy, na nich wierni mogli wspólnie oglądać transmisje z Watykanu. W południe na Placu Piłsudskiego odprawiono mszę dziękczynną za beatyfikację papieża.
O 21:00 na Placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się specjalny koncert z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Wykonana zostanie inspirowana twórczością Karola Wojtyły kantata jazzowa "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Jak powiedział IAR Adrian Sinkowski, rzecznik Centrum Myśli Jana Pawa II, kantata jest zbiorem pieśni śpiewanych, a także utworów instrumentalnych inspirowanych konkretnymi wierszami Karola Wojtyły. Muzykę do tych tekstów skomponował polski jazzman, kompozytor i pianista Joachim Mencel. Wystąpią Dino Saluzzi - obecnie największa na świecie gwiazda argentyńskiego nuevo tango, Barbara Buonaiuto, Valerie Ekoume, Dave Libeman, Jorgos Skolias - oryginalny artysta o greckich korzeniach. Będą też Ewa Bem, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Kuba Badach, Maciej Sikała.
Adrian Sinkowski podkreślił, że celem koncertu jest nie tylko złożenie hołdu beatyfikowanemi Papiezowi ale też przybliżenie postaci Jana Pawła II. Pokazanie wrażliwości i otwartości papieża.
W kościele Środowisk Twórczych w Warszawie odsłonięto ołtarz Jana Pawła II. Został podarowany przez stołeczne Duszpasterswo Środowisk Twórczych. Zdobi go portret Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Kardynała Wyszyńskiego. Ołtarz jest pierwszym tego typu w Polsce. Stanął w nawie kościoła. W ten sposób artyści podziękowali Ojcu Świętemu za uwagę i troskę, jaką darzył ich środowisko.
Wkrótce w środku znajdą się relikwie związane papieżem. Będzie to szkaplerz ojca świętego - powiedział duszpasterz środowisk twórczych, ksiądz Wiesław Niewęgłowski:
Stanie się to wtedy, kiedy będzie gotowy specjalny relikwiarz. Dzisiaj ołtarz można oglądać do godziny 18.00.
Kościół Środowisk Twórczych w Warszawie znajduje się przy Placu Teatralnym. W czasie Powstania Warszawskiego w tym miejscu był szpital. W czasie walk świątynia została poważnie zniszczona, a po wojnie - zburzona. Została odbudowana w 1998 roku. Jan Paweł II poświęcił kościół rok później, 13-go czerwca. Teraz modlą się w nim artyści, m.in. aktorzy, filmowcy, muzycy i pisarze.
Frontowa ściana będącej wciąż w budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie została przykryta ogromnym, mierzącym blisko 1500 m2 portretem błogosławionego Jana Pawła II. Portret o wymiarach 55 na 26 metrów jest składa się ze 105 tysięcy zdjęć nadesłanych pocztą elektroniczną z Polski i z zagranicy.
Przed Świątynią Opatrzności Bożej odbędą się również projekcje filmów poświęconych Janowi Pawłowi II, a o 15.00 zmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Po mszy beatyfikacyjnej z Placu Piłsudskiego przejechał do Światyni Opatrzności Bożej papieski pojad- papamobile w wersji, którą jeździł Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. Biało-żółty samochód jechał w policyjnej asyście, podobnie jak podczas papieskich wizyt do Polski. To dokładna replika pojazdu papieskiego z 1979 roku. Oryginał został zniszczony przez komunistyczne władze.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)