Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa - Kongres Obywateli Kultury

0
Podziel się:

16 paneli tematycznych i warsztatów oraz 3 sesje plenarne w sumie w 10 miejscach Warszawy. Tak w liczbach przedstawia się Kongres Obywateli Kultury, który odbędzie się w dniach 13 i 14 maja w stolicy Polski.

Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016, Ewa Czeszejko-Sochacka nie kryje zadowolenia, że to właśnie stolica będzie miejscem Kongresu. Mówi, że wszystkich organizatorów łączy "działanie na przyszłość tzn. myślenia o kulturze w kategoriach uczestnictwa i nie planowania tylko wydarzeń, ale promowania ludzi, tzn., że kultura nie oznacza tylko wystawy, tylko koncertu, ale naszą aktywność w tej wystawie i w tym koncercie".
13 maja w od 10:00 do 17:00 odbędą się warsztaty oraz dyskusje z udziałem znanych osobistości - polityków, przedstawicieli instytucji państwowych, pozarządowych i muzeów. Agnieszka Odorowicz z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej podkreśla, że udział w tych spotkaniach jest otwarty, więc każdy, nie tylko warszawiak, może w nich uczestniczyć. Poszczególne panele dotyczyć będą sztuki, problemów z VAT-em, czy Urzędem Zamówień Publicznych. Niektóre mają odpowiedzieć na prowokacyjne pytania np. "czy buty są ważniejsze od Szekspira?", albo "czy kultura to utrzymanka bogatych panów?".
W piątek wieczorem ma odbyć się odczytanie "Paktu dla Kultury", który gwarantuje między innymi przekazanie 1 % budżetowych wydatków na cele kulturalne. 14 maja w trakcie II dnia Kongresu dokument ten zostanie podpisany przez premiera Donalda Tuska.
Jak tłumaczy wydawca, Beata Stasińska "Pakt dla Kultury" jest "bezprecedensową umową społeczną". Dodaje, że jest to "pierwszy raz, gdy nieformalny ruch społeczny zmusił stronę rządową do wspólnej pracy nad paktem regulującym relacje między tymi, którzy wydają publiczne pieniądze na kulturę, a tymi, którzy tę kulturę tworzą bądź w niej uczestniczą". Beata Stasińska dodaje, że "w historii Polski rzecz taka miała miejsce tylko raz - w '80 roku, w sierpniu, w Stoczni". Podkreśla, że "dziś na inną skalę nie strajkując, nie ryzykując wyrzucenia z pracy ludzie zaangażowani w kulturę - animatorzy kultury, bibliotekarze, twórcy, wydawcy, dyrektorzy ważnych instytucji publicznych kultury usiedli i sporządzili listę spraw, które trzeba załatwić".
Przedstawiciele Obywateli Kultury mają nadzieję, Pakt pozwoli rozsądnie wydawać środki przeznaczone na kulturę. Liczą także, że "1 % na kulturę" pozwoli na zatrzymanie regresu czytelnictwa w Polsce, a także przyczyni się do łatwiejszego dostępu do kultury.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)