Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: plenerowa wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

0
Podziel się:

W Alejach Ujazdowskich w Warszawie otwarto plenerową wystawę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Ekspozycję przygotował IPN oraz Dolnośląska Inicjatywa Historyczna. Jest to kolejna z inicjatyw mających na celu przywrócenie pamięci o jednym z największych bohaterów II wojny światowej. Wczoraj minęło 60 lat od jego tragicznej śmierci.

Wystawa za pomocą archiwalnych fotografii ukazuje historię życia rotmistrza Pileckiego od dzieciństwa, aż do pokazowego procesu, w którym został skazany na śmierć. Wiele z prezentowanych fotografii pochodzi z prywatnych zbiorów rodziny Pileckich. Zdjęcia te dotychczas nie były publicznie pokazywane. Wystawie towarzyszy akcja ulotkowa. Przybliżające postać Witolda Pileckiego ulotki dostępne będą m.in. na stacjach PKN Orlen.

W otwarciu wystawy uczestniczył syn rotmistrza Pileckiego - Andrzej Pilecki. Podkreślił, że jego rodzina przez dziesiątki lat czekała na upamiętnienie ojca. Zaznaczył też, że jest wzruszony skalą działań obecnie podejmowanych w tej dziedzinie.

Również w Muzeum Woli odbywa się wystawa poświęcona Witoldowi Pileckiemu, a 9 czerwca w Senacie odbędzie się poświęcona jego osobie sesja naukowa, wraz z debatą. Z kolei na warszawskiej Pradze grupa młodzieży ze stowarzyszenia Koliber złożyła kwiaty pod popiersiem Witolda Pileckiego. Młodzi odczytali biografię bohaterskiego rotmistrza, zaapelowali także do władz dzielnicy o jak najszybsze przywrócenie tablicy pamiątkowej, zniszczonej w ubiegłym roku przez wandali.

Witold Pilecki jest przez europejskich historyków uznawany za jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Walczył w kampanii wrześniowej, w 1940 roku jako ochotnik trafił do obozu w Auschwitz. Dzięki jego raportom świat dowiedział się o odbywającej się tam zagładzie. W obozie zorganizował siatkę konspiracyjną, przygotowywał też palny powstania. Wobec zagrożenia dekonspiracją wydostał się z Auschwitz by następnie wziąć udział w Powstaniu Warszawskim. Następnie walczył razem z wojskami gen. Andersa we Włoszech. W 1945 roku wrócił do Polski by zbadać sytuację opanowanym przez komunistów kraju. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa po sfingowanym procesie oraz torturach został zamordowany w areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Postać Witolda Pileckiego nie jest powszechnie znana, ponieważ komunistyczne władze zakazały jakichkolwiek publikacji na jego temat.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)