Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wolontariat międzynarodowy-prezentacja

0
Podziel się:

Jak wygląda praca wolontariusza poza granicami kraju - tego można dowiedzieć się dzisiaj w Europejskim Pawilonie Wolontariatu na Placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Wolontariusze opowiadają o swoich doświadczeniach w pracy w różnych krajach świata oraz wyjaśniają, jak zostać wolontariuszem międzynarodowym. Chętni mogą nauczyć się tańca boliwijskiego, a najmłodsi posłuchać bajek z różnych krajów świata.

Ideą wolontariatu międzynarodowego jest głównie przekazywanie kwalifikacji i szkolenie miejscowego personelu w szkołach i ośrodkach zdrowia w krajach słabo rozwiniętych - mówi wicedyrektor Departamentu Wdrażania Programów Rozwojowych MSZ Agata Czaplińska.
"Wolontariat polega przede wszystkim na pracy z miejscową ludnością. Wolontariusz staje się członkiem miejscowej społeczności, najczęściej mieszka w tym samym miejscu co podopieczni. Poznaje miejscową kulturę i uczy się rzadkich języków" - wyjaśnia Agata Czaplińska. Chodzi o to, żeby poznał miejscowe realia i problemy, na które wolontariat ma być odpowiedzią.
Wolontariuszka Alicja Trzaska, w ramach wolontariatu międzynarodowego pracowała przez dziesięć miesięcy w Bolwii w domu dziecka. Jak podkreśla, doświadczenia z takiego wyjazdu pozostają na całe życie. "Taki wyjazd uczy pokory wobec życia, zmienia podejście do ludzi i całokształt nastawienia do świata" - uważa Alicja Trzaska.
Wolontariusze pracują w 150 krajach świata, głównie w Afryce subsaharyjskiej, Ameryce Łacińskiej oraz Europie Wschodniej. Wyjazd trwa minimum trzy miesiące. Najbardziej potrzebni są lekarze i pielęgniarki, pedagodzy oraz specjaliści od technologii komputerowych. Rocznie wyjeżdża ponad 20 osób na wolontariat poza granicami kraju.
Prezentacja wolontariatu międzynarodowego odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu. Współorganizatorem dzisiejszego spotkania jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)