Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Solidarność Walcząca"

0
Podziel się:

W warszawskim Muzeum Niepodległości została otwarta wystawa ukazująca działalność i losy ruchu "Solidarności Walczącej". Ekspozycja powstała z okazji przypadającej w połowie czerwca 25 rocznicy powstania ruchu.

"Solidarność Walcząca" wyodrębniła się z ruchu "Solidarności" jako radykalna, niepodległościowa organizacja. Jej działacze odmawiali komunistom prawa do sprawowania władzy i żądali pełnej niepodległości Polski. Sprzeciwiali się również programowi ugody i podziału władzy z komunistami. Ruch zakończył działalność w 1992 roku.
Dariusz Olszewski - pomysłodawca wystawy, zarazem działacz "Solidarności Walczącej" - powiedział, że wystawa jest skierowana przede wszystkim do młodych ludzi. Według niego warto, by młode pokolenie mogło zobaczyć dokumenty i fotografie, które pokazują, że nie tylko Jacek Kuroń, Adam Michnik czy Tadeusz Mazowiecki walczyli o wolna Polskę i obalali komunizm.
Na wystawie można obejrzeć tajne dokumenty, pieczęcie podziemnej poczty, podziemne wydawnictwa i zdjęcia dokumentujące działność ruchu. Dariusz Olszewski podkreślił, że "Solidarność Walcząca" była kontynuacją działań podziemnej Armii Krajowej.
Jeden z założycieli "Solidarności Walczącej" Kornel Morawiecki podkreślił, że ruch ten powstał, by walczyć o pełną niepodległość kraju. Dlatego działacze ruchu stawiali radykalne warunki domagając się pełnej nieopodległości.
"Solidarność Walcząca" była jedną z największych organizacji podziemnych. Liczyła około dwóch tysięcy członków, miała kilkanaście oddziałów w całym kraju, a nawet przedstawicieli za granicą. Szczególną skuteczność zapewniał "Solidarności Walczącej" własny wywiad oparty na nasłuchu radiostacji Służby Bezpieczeństwa. Głównymi formami walki była działność wydawnicza i radiowa, organizowanie demonstracji ulicznych oraz strajków.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)