Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawiadomienia sądowe do rąk własnych?

0
Podziel się:

Sąd administracyjny nie może doręczać pism procesowych korzystając z formy zastępczej - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o sytuację, w której pismo pozostawione jest na siedem dni na poczcie lub w urzędzie gminy, a zawiadomienie zostawia się w skrzynce na listy lub na drzwiach adresata. Wówczas przesyłkę uważa się za doręczoną po upływie terminu.

Możliwość taką przewidywał artykuł 73 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Przepis ten jest według trybunału niezgodny z konstytucją, ponieważ sąd musi mieć pewność że przesyłka została dostarczona.

Powodem skierowania zapytania do Trybunału Konstytucyjnego była sprawa sporu podatkowego kobiety prowadzącej działalność gospodarczą z Urzędem Kontroli Skarbowej. Kobieta zaskarżyła do wojewódzkiego sądu administracyjnego decyzję Urzędu. Powiadomienie o terminie posiedzenia sądu zostało dostarczone bezpośrednio do rąk pracownika Urzędu. Natomiast zawiadomienie dla kobiety wysłane pocztą. Na skutek takiego trybu doręczania zawiadomienia kobieta nie dowiedziała się na czas o rozprawie i nie mogła wziąć w niej udziału. A wówczas zapadł prawomocny wyrok.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis pozwalający na takie dostarczanie pism sądowych jest niezgodny z konstytucją.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)