Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrowie - palenie - WHO

0
Podziel się:

9 milionów Polaków pali papierosy i potrzebne są działania ograniczające palenie. Przekonywali o tym eksperci podczas konferencji WHO, która odbyła się w ministerstwie zdrowia.

Anna Kozieł reprezentująca Światową Organizację Zdrowia przyznaje, że chociaż w ostatnich latach wiele osób rzuciło palenie, to nadal jest to duży problem zdrowotny, bo te 9 milionów oznacza, iż pali co trzeci dorosły Polak. Według niej, rozwiązania legislacyjne dotyczące zakazu palenia, między innymi, w miejscach publicznych przyczyniły się do zmniejszenia liczby palących ale nadal jest to palący problem.
Anna Kozieł zaznacza, że jest jeszcze wiele możliwości, aby wpływać na rzucanie palenia i unikanie tego nałogu. Takim czynnikiem jest cena papierosów, która można podnosić lub umieszczanie bardziej przekonujących oznaczeń dotyczących szkodliwości palenia. Od nowego roku na opakowaniach papierosów mają pojawić się oznaczenia obrazkowe dotyczące szkodliwości palenia tytoniu.
Profesor Piotr Jankowski - kardiolog z Uniwersytetu Jagielońskiego jest zdania, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Korzyści z zerwania z nałogiem odnoszą nawet pacjenci, którzy cierpią na choroby związane z paleniem, takie jak zawał serca czy choroby płuc. Zaznaczył, że osoby palące po zawale serca mają dwa razy większe ryzyko zgonu niż pacjenci, którzy rzucili palenie.
Profesor Jankowski dodaje, że lekarze rodzinni powinni pomagać pacjentom w rzucaniu palenia tytoniu. Według niego, pacjentowi trzeba wskazać ryzyko związane z paleniem, zaangażować rodzinę, co zwykle jest możliwe oraz wykorzystywać nowoczesne środki ułatwiające rzucanie palenia.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)