Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

11 laureatów konkursu na 5-lecie Polski w UE dla organizacji pozarządowych

0
Podziel się:

11 organizacji pozarządowych, które wygrały
w konkursie zorganizowanym przez Urząd Komitetu Integracji
Europejskiej, otrzymało unijne pieniądze na współfinansowanie
przedsięwzięć związanych z 5-leciem Polski w Unii Europejskiej.

11 organizacji pozarządowych, które wygrały w konkursie zorganizowanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, otrzymało unijne pieniądze na współfinansowanie przedsięwzięć związanych z 5-leciem Polski w Unii Europejskiej.

W konkursie zorganizowanym z okazji 5. rocznicy wejścia Polski do UE wzięło udział łącznie 75 organizacji.

Pula środków przeznaczonych na dotacje dla zwycięzców wynosiła 110 000 euro. Minimalne dofinansowanie wynosiło 5 tys. euro, a maksymalne - 15 tys. euro.

Nie przyznano ani minimalnej, ani maksymalnej sumy. Najwięcej - 13 655,21 - otrzymała Fundacja Pogotowie Teatralne ze Szczecina na "Pikniki europejskie - unijne święto w regionach" - czytamy na stronie UKIE.

Najmniej, bo 6244, dostało Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno- Uzdrowiskowe w Kołobrzegu na zorganizowanie konferencji naukowej "Energia odnawialna przyszłością dla uzdrowiska Kołobrzegu i regionu".

Aż trzech zwycięzców ma swoje siedziby w Warszawie: Fundacja Centrum Europejskie Natolin (która otrzymała 9994,32 na debatę "Bilans członkostwa Polski w UE w perspektywie regionów"); Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (8306,60 na inicjatywę "Młodzi głosują dla Europy") i Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (na opracowanie, wydanie i promocję publikacji "Odnawialne źródła energii i działania adaptacyjne do zmian klimatu w rolnictwie. Przykłady doświadczeń w UE" dostała 10 620,95).

Ponadto unijne pieniądze trafiły do dwóch organizacji pozarządowych z Katowic: do Fundacji dla Śląska - 12 112,50 na "Śląsk w Europie - ja Ślązak, ja Polak, ja Europejczyk" oraz 11 207 - do Fundacji na rzecz Wspierania Edukacji i Rozwoju Samorządności wśród Młodzieży VIRIBUS UNITIS, na "Z ekologią na TY - 2009".

Unijne wsparcie dla swoich inicjatyw uzyskały także: Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych z Opola, która dostała 7 561,20 na imprezę "W europejskim klimacie"; Pomorska Fundacja Rozwoju Kultury i Sztuki z Torunia - 7 347 na Współczesne problemy europejskie i internetowy serwis edukacyjny; Stowarzyszenie Morena z Gdańska - 12 600 na "Młodzież ma głos" oraz Federacja Związków Gmin i Powiatów RP z Krakowa - 10 212,95 na "Pięć lat członkostwa Polski w UE".

Wymagany wkład własny wynosił 30 proc. kosztów kwalifikowanych realizacji projektu.

Konkurs otwarty dla organizacji pozarządowych odnosił się do tegorocznych priorytetów informacyjnych UE, czyli do: obchodów piątej rocznicy członkostwa Polski w UE; obchodów dwudziestolecia przemian demokratycznych w Europie Środkowej i Wschodniej; czerwcowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, a także energii i zmian klimatycznych; przyszłości Europy dla obywateli oraz Europy w świecie.

Szanse na dotacje miały projekty skierowane bezpośrednio do społeczności lokalnych oraz wybranych grup społecznych i zawodowych na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym: konferencje, debaty publiczne, spotkania otwarte z ekspertami, seminaria, wykłady; publikacje (m.in. broszury, ulotki,), serwisy internetowe oraz projekty o charakterze promocyjnym (np. stoiska i punkty informacyjne organizowane podczas imprez masowych, połączone z konkursami).

Zwycięskie projekty będą realizowane w jednym z dwóch terminów: od 18 maja do 30 czerwca lub od 15 września do 30 listopada tego roku. (PAP)

bba/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)