Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

25 czerwca mieszkańcy Oświęcimia zagłosują ws. połączenia z gminą wiejską Oświęcim

0
Podziel się:

Biała (PAP) - 25 czerwca odbędzie się w mieście
Oświęcimiu referendum w sprawie połączenia go z gminą wiejską
Oświęcim. Zadecydowała o tym oświęcimska rada miejska na wniosek
grupy inicjatywnej, którą poparło ponad 10 proc. mieszkańców
uprawnionych do głosowania - dowiedziała się w czwartek PAP od
rzeczniczki magistratu Katarzyny Kwiecień.

Biała (PAP) - 25 czerwca odbędzie się w mieście Oświęcimiu referendum w sprawie połączenia go z gminą wiejską Oświęcim. Zadecydowała o tym oświęcimska rada miejska na wniosek grupy inicjatywnej, którą poparło ponad 10 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania - dowiedziała się w czwartek PAP od rzeczniczki magistratu Katarzyny Kwiecień.

Obecnie podobną uchwałę musi przyjąć rada gminy wiejskiej Oświęcim. Tamtejsza grupa inicjatywna przystąpiła już do zbierania podpisów z poparciem. Ich liczba musi przekraczać 10 procent uprawnionych do głosowania. Ma na to czas do drugiej połowy czerwca. Wójt gminy Andrzej Bibrzycki poinformował, że jest to niespełna 1,3 tysiąca osób.

Aby oba samorządy mogły się połączyć, w referendach przeprowadzonych w mieście oraz w gminie wiejskiej musi wziąć udział ponad 30 proc. uprawnionych, z których większość musi opowiedzieć się za takim rozwiązaniem.

Rzeczniczka oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień powiedziała, że inicjatorzy referendum w mieście Oświęcimiu zebrali 4080 podpisów. Wymagana liczba wynosiła niespełna 3,5 tysiąca.

Inicjatorzy połączenia wskazują na korzyści, które płyną ze scalenia odrębnych obecnie organizmów. Mówią o zwiększeniu możliwości pozyskiwania pieniędzy na inwestycje z funduszy europejskich, a przede wszystkim wyższych o 5 procent dochodach z podatku dochodowego od osób fizycznych, co da dodatkowe 15,5 miliona złotych z budżetu państwa w ciągu 5 lat.

Wójt Andrzej Bibrzycki odpowiedział, że nie jest zwolennikiem łączenia. Tłumaczy, że miasto nigdy nie zrozumie problemów wsi. Miasto kumuluje też większość funduszy, co będzie niekorzystne dla rejonów wokół niego. Samorządowiec wskazywał na konsekwencje połączenia, od wymiany dowodów osobistych i praw jazdy, a skończywszy na zmianie struktury szkół i przedszkoli.

Gmina wiejska Oświęcim zrzesza sołectwa położone wokół miasta, w tym między innymi Brzezinkę, na terenie której znajduje się były niemiecki obóz Auschwitz II - Birkenau. Administracyjne rozdzielenie obu organizmów nastąpiło w 1974 roku.(PAP)

szf/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)