Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

30 mln zł na III etap Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego

0
Podziel się:

Rada Ministrów zatwierdziła ostateczną
wersję III etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego
(OSPR). W latach 2007-2011 z budżetu państwa na inwestycje w
Oświęcimiu zostanie przeznaczonych 30 milionów złotych. Po raz
pierwszy beneficjentem programu będzie Państwowe Muzeum Auschwitz-
Birkenau - poinformował we wtorek rzecznik placówki Jarosław
Mensfelt.

Rada Ministrów zatwierdziła ostateczną wersję III etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego (OSPR). W latach 2007-2011 z budżetu państwa na inwestycje w Oświęcimiu zostanie przeznaczonych 30 milionów złotych. Po raz pierwszy beneficjentem programu będzie Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau - poinformował we wtorek rzecznik placówki Jarosław Mensfelt.

Z funduszy w ramach III etapu OSPR sfinansowane zostaną inwestycje, które przyczynią się do uporządkowania i zagospodarowania okolicy muzeum, poprawy komunikacji, rozwoju działań edukacyjnych.

Najwięcej pieniędzy trafi na zadania realizowane przez powiat oświęcimski, aż 10 milionów złotych. Gmina Oświęcim otrzyma do 2011 roku 7,85 miliona złotych, a samorząd miasta Oświęcimia 5,85 miliona złotych, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa otrzyma z programu 4 miliony złotych, a województwo małopolskie 2,3 miliony złotych.

"Po raz pierwszy beneficjentem będzie muzeum, co świadczy o uznaniu i zaufaniu. (...) Z funduszy OSPR zostanie odnowionych i zaadaptowanych dla potrzeb placówki kilka opuszczonych i zdewastowanych budynków. Są one historycznie związane z byłym niemieckim obozem Auschwitz" - powiedział Mensfelt.

Opieką objęte zostaną budynki znajdujące się w pobliżu byłego obozu Auschwitz I: dawny budynek Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie (w czasie wojny tzw. Lagerhaus) i były magazyn Zakładów Przemysłu Tytoniowego (w czasie wojny tzw. Unterkunftsgebńude).

"W przyszłości w jednym z budynków dawnego Monopolu Tytoniowego znajdzie się oświęcimski oddział Archiwum Państwowego w Katowicach. Obecnie mieści się on w jednym z poobozowych bloków w byłym Auschwitz I. Zgodnie z planami budynek Monopolu pomieści też część sąsiadującej z nim Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w tym główną bibliotekę. Do budynku trafią też zbiory muzeum, które obecnie przechowywane są w blokach Auschwitz I" - powiedział Mensfelt.

Zdaniem rzecznika, wygospodarowanie nowych, lepszych i bezpieczniejszych warunków przechowywania zbiorów pozwoli przeznaczyć opuszczone bloki na potrzeby edukacyjne i wystawiennicze. Powstanie w nich między innymi wystawa poświęcona oświęcimianom, którzy nieśli pomoc więźniom Auschwitz, a także losom mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, wywłaszczonych i wysiedlonych przez Niemców w czasie wojny.

Muzeum zamierza także uratować niszczejący budynek kuchni SS, gdzie przymusowo pracowali więźniowie. Zostanie on przeznaczony na miejsce wystaw i konferencji.

Mensfelt podkreślił, że wszystkie plany będą konsultowane z lokalną społecznością.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy został opracowany w 1996 r. po konflikcie wokół centrum handlowego w pobliżu murów byłego KL Auschwitz, które budowała spółka Maja z Oświęcimia. Program zakłada uporządkowanie i zagospodarowanie strefy ochronnej wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz modernizację układu komunikacyjnego w Oświęcimiu. Planowano też rewitalizację starówki, utworzenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz ośrodka edukacyjnego. W 2002 r. Rada Ministrów przyjęła drugą część dokumentu, na lata 2003-2006. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)