Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

69 lat temu rozpoczęła się akcja wysiedleńcza w warszawskim getcie

0
Podziel się:

"To był dramat" - tak wydarzenia z 22 lipca 1942 roku określił premier
Tadeusz Mazowiecki, obecny na piątkowych obchodach upamiętniających 69. rocznicę rozpoczęcia akcji
wysiedleńczej w warszawskim getcie. Pod pomnikiem Umschlagplatz zebrali się m.in. potomkowie rodzin
ocalałych z Holokaustu.

*"To był dramat" - tak wydarzenia z 22 lipca 1942 roku określił premier Tadeusz Mazowiecki, obecny na piątkowych obchodach upamiętniających 69. rocznicę rozpoczęcia akcji wysiedleńczej w warszawskim getcie. Pod pomnikiem Umschlagplatz zebrali się m.in. potomkowie rodzin ocalałych z Holokaustu. *

O godzinie 18 pod pomnikiem Umschlagplatz, stojącym w pobliżu placu, na którym gromadzono Żydów przed wywózką, zebrało się kilkadziesiąt osób; złożono kwiaty, zapalono znicze i odczytano fragmenty Trenów Jeremiasza.

W przemówieniu Ewa Kantor-Majewska, członek zarządu Stowarzyszenia Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, wyraziła nadzieję, że ta data nie zniknie z kalendarza upamiętniającego wydarzenia z 1942 roku.

W wyniku akcji wysiedleńczej w warszawskim getcie do obozu zagłady w Treblince wywieziono ponad 250 tys. Żydów.

"Cieszę się, że powstała taka inicjatywa, aby spotykać się w tym miejscu i upamiętnić ten dramatyczny i smutny dzień, który był początkiem zagłady Żydów polskich. Jest to bardzo ważna rocznica. To cenne, że ludzie tu przychodzą spontanicznie, żeby ten dzień sobie przypomnieć i uświadomić sobie ten dramat. Nie wiem, dlaczego przez tyle lat ta data była zapomniana" - powiedział po oficjalnych uroczystościach premier Tadeusz Mazowiecki.

"Nie spodziewaliśmy się obecności premiera, było to dla nas duże zaskoczenie, tym bardziej, że uroczystości miały mieć charakter nieoficjalny. Zebraliśmy się tutaj w tym roku po raz pierwszy. Jesteśmy bardzo zaskoczeni i szczęśliwi tak dużą frekwencją" - powiedziała PAP Kantor-Majewska.

"Nie mogłoby mnie tu nie być. Właśnie z tego miejsca zostało wywiezionych dwóch moich braci. Treblinka już wtedy była znana i budziła grozę, podobnie jak to miejsce, w którym się znajdujemy. Nadzieją napawa fakt, że ta pamięć jest kultywowana" - powiedziała PAP pani Krystyna ze Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu.

22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli wysiedlanie mieszkańców warszawskiego getta; tego dnia wywieziono 6250 osób. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.

Organizatorem uroczystości jest założone w 2010 r. Stowarzyszenie Drugie Pokolenie - Potomkowie Ocalałych z Holokaustu, zrzeszające osoby, których rodziny przetrwały Holokaust. Obok członków stowarzyszenia, w piątkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.(PAP)

mdn/ dki/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)