Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Gądecki: obrzęd pogrzebowy prochów tylko pod dwoma warunkami

0
Podziel się:

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki
powiedział, że Kościół w przypadku kremacji zwłok dopuszcza obrzęd pogrzebowy tylko w dwóch
sytuacjach. Na 13 listopada zapowiedział list pasterski w tej sprawie.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział, że Kościół w przypadku kremacji zwłok dopuszcza obrzęd pogrzebowy tylko w dwóch sytuacjach. Na 13 listopada zapowiedział list pasterski w tej sprawie.

Na sobotniej konferencji prasowej w Przemyślu hierarcha dodał, że list pasterski, zatytułowany "O szacunku dla ciała zmarłego i obrzędu pogrzebu związanych z kremacją zwłok", zawiera kluczowe sformułowania dla całej tej kwestii, w szczególności mszy św. w obecności urny.

Arcybiskup zaznaczył, że formą normalną, ordynaryjną jest pochówek ciała ludzkiego. "Ta forma jest najbardziej stosowna, odpowiednia dla chrześcijanina. Pochówek prochów jest odpowiedzią na smutną koniecznością nowego czasu. (...) Mówi się o braku miejsca (na cmentarzach-PAP), że wzrosła liczba ludności. Ludzie idą za modą z Zachodu i także w Polsce zaczęto myśleć o tej drugiej formie pochowku" - powiedział abp Gądecki.

Podkreślił, że Kościół może zgodzić się na pochówek w formie urny pod dwoma warunkami. Pierwszy przypadek to kiedy czyjaś śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania (np. za granicą) i kremacja ułatwia sprowadzenie doczesnych prochów.

"Drugi wyjątek dotyczy krewnych i znajomych, którzy przybyli na pogrzeb z daleka, i trudno jest im uczestniczyć w jednej i drugiej czynności, tzn. we mszy św., i po kilku dniach, w samym pochówku prochów. Ten warunek zostaje dla rozsądnego rozważenia dla proboszczów" - zaznaczył abp Gądecki.

Hierarcha dodał, że Kościół nie może się absolutnie zgodzić na pochówek prochów ludzkich wtedy, gdy spopielenie ciała jest wyrazem nienawiści do wiary, albo niewiary w zmartwychwstanie.

Wiceprzewodniczący KEP powiedział także, że Kościół sprzeciwia się rozrzucaniu prochów ludzkich, np. w miejscach pamięci, czy w morzu. Zdaniem abp. Gądeckiego, taka praktyka nie wyraża szacunku wobec ludzkiego ciała.

"Ludzie (w ten sposób-PAP) chcą się pozbawić kłopotu, swojego krewnego i nie mieć z nim więcej do czynienia. Ani się nie modlić, ani nie dbać o jego grób. Bardzo często jest to też wyraz niewiary w zmartwychwstanie" - dodał. (PAP)

kyc/ huk/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)