Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Gądecki: życie ludzkie w każdej fazie musi być tak samo chronione

0
Podziel się:

Nie ma przesłanek, aby życie ludzkie w fazie prenatalnej było chronione
gorzej niż w jakiekolwiek innej fazie rozwoju - powiedział w czwartek w Poznaniu w trakcie homilii
w uroczystość Bożego Ciała abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Nie ma przesłanek, aby życie ludzkie w fazie prenatalnej było chronione gorzej niż w jakiekolwiek innej fazie rozwoju - powiedział w czwartek w Poznaniu w trakcie homilii w uroczystość Bożego Ciała abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Jak stwierdził, opowiedzenie się za ochroną życia każdego dziecka jest w Polsce dla każdego "probierzem trwania w jedności z rodzajem ludzkim". Według hierarchy, duże nadzieje na pozytywne zmiany prawne należy wiązać ze społecznym projektem ustawy o ochronie życia każdego dziecka.

"Gdy Sąd Najwyższy (...) uznał, że prawo do aborcji jest prawem osobistym kobiety, gdy konsekwencją tego wyroku i nacisku ze strony międzynarodowych organizacji aborcyjnych będzie zwiększanie liczby zabijanych dzieci poczętych w Polsce, trzeba powstrzymać falę zabójstw w polskich szpitalach i tak sformułować ustawę, by w sposób oczywisty wynikało z niej prawo do życia dla każdego dziecka - również dziecka chorego" - podkreślił.

Abp. Gądecki stwierdził, że obecnie żadna z partii obecnych w Sejmie nie jest zainteresowana prowadzeniem prac nad ustawą chroniącą wszystkie nienarodzone dzieci. Jedynym rozwiązaniem jest przedstawienie jej jako projektu społecznego.

"Projekt społeczny ma wiele zalet. Przedsięwzięcia partyjne są odbierane najczęściej jako działania partykularne i natychmiast atakowane przez partię konkurencyjną. Projekt społeczny daje nam szansę wyjścia z błędnego koła interesów partyjnych" - powiedział.

Jak zaznaczył, nie ma żadnych przesłanek, aby życie ludzkie w fazie prenatalnej było chronione gorzej niż w jakiekolwiek innej fazie rozwoju.

"Zgoda na zabijanie chorych dzieci w tej fazie wskazuje, że zdaniem ustawodawcy ludzie niepełnosprawni nie zasługują na prawo do życia. Dyskryminacja osób niepełnosprawnych w fazie prenatalnej prowadzi do dyskryminacji osób niepełnosprawnych w ogóle" - powiedział.

Jak dodał, organizowanie aborcji przez państwową służbę zdrowia i dokonywanie jej przez lekarzy ma negatywne skutki społeczne: demoralizuje wszystkich zaangażowanych w ten proceder, powoduje erozję zaufania społecznego do instytucji państwowych i podważa szacunek do zawodu lekarza.

Abp Gądecki podkreślił, w ciągu ostatnich lat nastąpiło istotne przesunięcie opinii publicznej w stronę życia.

"Istotnym czynnikiem pozytywnej zmiany nastawienia opinii jest z pewnością aktywność strony pro life: marsze dla życia i rodziny, obchody dnia świętości życia i narodowy dzień życia, wystawy +wybierz życie+ i informacja o nich w mediach masowych" - powiedział.

Metropolita poznański podkreślił, że przypadki prawnej dopuszczalności pozbawienia życia dziecka nienarodzonego należy uznać nie tylko za niezgodne z zasadami moralności, ale również konstytucji.

Abp Stanisław Gądecki wygłosił kazanie na placu przed katedrą i przedstawił nowo wyświęconych księży na zakończenie uroczystości, po procesji, która przeszła ulicami miasta. Mszy św. na rozpoczęcie procesji eucharystycznej przewodniczył kard. Zenon Grocholewski prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. (PAP)

rpo/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)