Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Nycz: kryterium wyboru parlamentarzystów - nauczanie Jan Pawła II

0
Podziel się:

(dochodzi m.in. wypowiedź watykańskiego podsekretarza stanu)

(dochodzi m.in. wypowiedź watykańskiego podsekretarza stanu)

14.10. Warszawa (PAP) - Metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz podkreślił w niedzielę wieczorem w homilii mszy św. odprawionej z okazji Dnia Papieskiego w kościele św. Anny, że kryterium, które powinno być stosowane przy wyborze kandydatów do parlamentu, jest nauczanie Jana Pawła II o godności człowieka. Jak dodał, udział w głosowaniu jest moralnym obowiązkiem.

"Wszystko, co Ojciec Święty mówił o godności człowieka, (...) o tym, że jest on podmiotem, a nigdy przedmiotem, odnosi się do kryteriów, które trzeba za tydzień zastosować wybierając ludzi, którzy mają służyć człowiekowi i jego rodzinie" - powiedział abp Nycz. "Czy chcą służyć, czy są kompetentni, czy mają wszelkie potrzebne kwalifikacje" - nad tym trzeba się zastanowić dodał arcybiskup. Metropolita warszawski wskazywał także na wkład Jana Pawła II w przemiany, które dokonały się w Europie Wschodniej i w Polsce. Wezwał do wdzięczności za ten pontyfikat.

"To, że dzisiaj w Polsce wielu młodych ludzi studiuje; to, że dzisiaj każdy, kto chce rozwijać siebie, kształcić się i być przygotowanym do podjęcia swojego życiowego powołania może to czynić, jest także zasługą tych wszystkich przemian, u podstaw których stał Jan Paweł II" - podkreślił.

Msza św. z okazji Dnia Papieskiego w kościele św. Anny była jednocześnie mszą inaugurującą rok akademicki w stolicy. Uczestniczyli w niej m.in. rektorzy warszawskich uczelni oraz studenci.

Abp Nycz zwracając się do nich, mówił o potrzebie poszukiwania prawdy w życiu naukowym. Podkreślił, że uczelnia powinna "służyć ludziom". "Jest ona miejscem szukania prawdy, która jest ponad nami" - powiedział.

Watykański podsekretarz stanu ks. prałat Pietro Parolin przekazał profesorom i studentom pozdrowienie od papieża Benedykta XVI. Przypomniał, że według nauczania papieskiego celem rozwoju intelektulanego i zdobywania wiedzy powinno być "dobro drugiego człowieka".

Natomiast rektor kościoła akademickiego ks. Bogdan Bartołd podkreślił, że Jan Paweł II nauczał, że sam postęp naukowy i gospodarczy nie może wyzwolić człowieka. "Trzeba nie tyle walczyć,. żeby coś mieć, trzeba bardziej być" - powiedział ks. Bartołd.(PAP)

pro/ ktl/ abe/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)