Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

AFP: UE spodziewa się większej elastyczności nowego rządu Polski w kwestii dorszy

0
Podziel się:

"Wojna dorszowa" na Bałtyku jest
jednym z tematów, w których Komisja Europejska spodziewa się
większej elastyczności ze strony Polski po niedzielnym zwycięstwie
Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych - pisze w
poniedziałek agencja AFP.

"Wojna dorszowa" na Bałtyku jest jednym z tematów, w których Komisja Europejska spodziewa się większej elastyczności ze strony Polski po niedzielnym zwycięstwie Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych - pisze w poniedziałek agencja AFP.

Ministrowie z krajów UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa spotykają się we wtorek w Luksemburgu, by omówić podział limitów połowowych na różne gatunki ryb na Bałtyku w 2008 r.

AFP pisze, że bracia Kaczyńscy odmówili respektowania zakazu połowów dorszy, wydanego w lipcu przez Komisję Europejską z powodu trzykrotnego przekroczenia przez polskich rybaków tegorocznego limitu połowów dorszy już w pierwszym kwartale tego roku. Rząd polski złożył w sądzie w Luksemburgu skargę na ten zakaz, twierdząc, że ilość dorszy złowionych przez polskich rybaków została błędnie oszacowana.

Agencja ocenia, że jest mało prawdopodobne, by zwycięstwo wyborcze PO już we wtorek przełożyło się na uelastycznienie polskiego stanowiska. "Ale z czasem, po prawdopodobnym nominowaniu Donalda Tuska na urząd premiera, unijni partnerzy spodziewają się pewnej dozy ustępliwości" - pisze agencja.

"Zwycięstwo liberałów jest dobre dla Unii Europejskiej. Powinno ono dać się odczuć na różnych frontach, między innymi w sprawie dorszy" - cytuje agencja unijne źródło w Luksemburgu, które zastrzegło swoją anonimowość.

Inne źródło ocenia: "Liczymy, że to (postawa Polski w sprawie dorszy) się zmieni. Tak dalej być nie może i nawet polscy rybacy zaczynają to rozumieć. Trzeba będzie odliczyć w przyszłości ich przekroczone limity połowowe z 2007 r.".

Według AFP, bezpośrednie naciski na Polskę ze strony partnerów unijnych powinny odegrać pewną rolę. Jak pisze agencja, Szwecja, a przede wszystkim Dania, protestowały przeciwko postawie Warszawy i domagały się od Brukseli, by wykazała wobec Polski stanowczość. (PAP)

mw/ mc/ mag/

4861 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)