Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Album o internowanych w Małopolsce z okazji rocznicy stanu wojennego

0
Podziel się:

Album o internowanych w Małopolsce działaczach Solidarności zaprezentowano w
sobotę w Krakowie podczas spotkania z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Album o internowanych w Małopolsce działaczach Solidarności zaprezentowano w sobotę w Krakowie podczas spotkania z okazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Album "W noc grudniową nas zabrali. Internowana Solidarność Małopolski", wydany został przez Stowarzyszenie Maj 77 oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w nakładzie tysiąca egzemplarzy.

Wydawnictwo poświęcone jest upamiętnieniu stanu wojennego w Małopolsce, przybliżeniu i uhonorowaniu 354 działaczy Solidarności i opozycji antykomunistycznej, którzy po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku zostali internowani i umieszczeni w ośrodkach odosobnienia, głównie w Nowym Wiśniczu, a później Załężu.

Jak podkreślają w albumie jego autorzy, "wprowadzenie stanu wojennego w Małopolsce i represje wobec społeczeństwa, wspierającego ruch Solidarności nadal pozostają słabo udokumentowane". Dlatego apelują do osób, które posiadają pamiątki z tamtego okresu, by pozwolili im je zreprodukować i zamieścić w następnym wydaniu. "Każde wasze słowo ma także wagę dokumentu. Apelujemy więc: piszcie wspomnienia" - proszą.

"Przy powstawaniu tej książki towarzyszyły nam dwie myśli: pierwsza, że to jest po trosze dla was, którzy wtedy cierpieli i walczyli" - mówił podczas prezentacji albumu jeden z jego redaktorów Andrzej Stawiarski. "Ale jest to także książka dla ludzi młodych, dla tych, którzy o tych czasach nic nie wiedzą, albo wiedzą bardzo mało i trzeba im to bardzo skrótowo pokazać" - wyjaśnił Stawiarski. Razem z nim książkę współredagowali Lech Dziewulski i Jakub Meissner, autorem tekstu jest Jarosław Szarek. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie.

"Książka powstawała w bardzo szybkim tempie, w ciągu dwóch miesięcy, kiedy zorientowaliśmy się w Stowarzyszeniu, że nikt nie planuje takiego wydawnictwa. Jak piszemy we wstępie, chcemy oddać hołd wszystkim internowanym, wszystkim działaczom i ich rodzinom, ludziom, których wyrzucono z pracy i którzy demonstracyjnie opuszczali zniewolone instytucje i organizacje, np. PZPR. W sumie dzięki temu powstała wolna Europa" - powiedziała PAP jedna z inicjatorek wydawnictwa Liliana Sonik ze Stowarzyszenia Maj 77.

Stowarzyszenie Maj 77, zostało założone w Krakowie w 2002 roku, jego działalność związana jest z upamiętnianiem powstania Studenckiego Komitetu Solidarności. Celem stowarzyszenia jest dbałość o przekazywanie prawdy o czasach PRL ze szczególnym uwzględnieniem niezależnej opozycji, w tym działalności Studenckich Komitetów Solidarności, promowanie idei demokratycznego państwa prawa, ochrona praw człowieka i swobód obywatelskich oraz wspieranie inicjatyw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych. (PAP)

hp/ ala/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)