Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Algieria: Al-Kaida w Maghrebie przyznała się do zamachów

0
Podziel się:

Al-Kaida w Islamskim Maghrebie
przyznała się do dwóch wtorkowych samobójczych zamachów bombowych
w Algierze. Celem jednego z ataków były biura ONZ. Napływają
sprzeczne dane o liczbie ofiar śmiertelnych - algierskie MSW mówi
o 26, inne źródła - o 62.

Al-Kaida w Islamskim Maghrebie przyznała się do dwóch wtorkowych samobójczych zamachów bombowych w Algierze. Celem jednego z ataków były biura ONZ. Napływają sprzeczne dane o liczbie ofiar śmiertelnych - algierskie MSW mówi o 26, inne źródła - o 62.

Informację o udziale w zamachach ugrupowanie, przedtem nazywające się Salaficką Grupą Modlitwy i Walki (GSPC), podało na swej stronie internetowej. Opublikowano na niej fotografie i nazwiska dwóch zamachowców-samobójców.

Już wcześniej przypuszczano, że właśnie Al-Kaida w Islamskim Maghrebie stoi za zamachami. Jej dziełem była seria ataków dokonanych w Algierze w ostatnich miesiącach, wymierzonych w obiekty wojskowe i w cywilów. Na początku września grupa przeprowadziła dwa zamachy, w których zginęło łącznie 50 osób - wojskowych i cywili.

Z Algieru napływają sprzeczne dane o liczbie ofiar wtorkowych zamachów. Agencje na podstawie danych uzyskanych ze szpitali i od służb ratowniczych podawały liczbę 62 zabitych. Minister spraw wewnętrznych Nureddin Jazid Zerhuni ogłosił, że jest 26 zabitych i 177 rannych. ONZ szacuje, że zginęło czterech pracowników organizacji.

Telewizja algierska podała, że spod gruzów budynków ONZ wydobyto pięć żywych osób.

Rano w Algierze najpierw eksplodował samochód-pułapka w pobliżu siedziby Sądu Najwyższego w dzielnicy Ben Akun. Krótko później wybuch wstrząsnął biurami ONZ w dzielnicy Hydra, gdzie mieszczą się też budynki rządowe i ambasady.

Akty terroru w Algierii powtarzają się od 1992 roku. Dotąd były jednak wymierzone w rząd i siły porządkowe Algierii - ONZ nie była ich celem.

Wtorkowy zamach odnowił wspomnienia o tragicznym zamachu na kwaterę organizacji w Bagdadzie w 2003 roku. Zginęły wówczas 22 osoby, w tym przedstawiciel ONZ Sergio Vieira de Mello. (PAP)

awl/ mc/

7774 7571 7820 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)