Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ambasador: Syria formalnie należy do Konwencji broni ws. chemicznej

0
Podziel się:

Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżafari powiedział w czwartek, że
z punktu widzenia prawa jego kraj należy już do grupy państw związanych Konwencją o zakazie broni
chemicznej. Wcześniej ONZ poinformował, że otrzymał wniosek Syrii ws. przystąpienia do Konwencji.

*Ambasador Syrii przy ONZ Baszar Dżafari powiedział w czwartek, że z punktu widzenia prawa jego kraj należy już do grupy państw związanych Konwencją o zakazie broni chemicznej. Wcześniej ONZ poinformował, że otrzymał wniosek Syrii ws. przystąpienia do Konwencji. *

"Z prawnego punktu widzenia Syria jest już w pełni, poczynając od dzisiaj, członkiem Konwencji" - powiedział Dżafari dziennikarzom w Nowym Jorku po dostarczeniu ONZ stosownych dokumentów.

Rząd Syrii przekazał ONZ prośbę dotyczącą przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej - poinformował wcześniej rzecznik ONZ Farhan Haq.

Rzecznik ONZ wyjaśnił jednak, że przystąpienie do traktatu, który został już podpisany przez inne państwa, wymaga "pewnych procedur, które zajmą kilka dni".

Damaszek obiecał wcielić w życie plan objęcia syryjskiej broni chemicznej kontrolą wspólnoty międzynarodowej, przedstawiony w poniedziałek przez Rosję.

Konwencja o zakazie broni chemicznej została podpisana w Paryżu 13 stycznia 1993 roku i weszła w życie 29 kwietnia 1997 roku. Zakazuje ona produkcji, przechowywania i wykorzystywania broni chemicznej. Zakazuje też państwom będącym jej sygnatariuszami pomagania innym krajom w produkcji lub używaniu takiej broni. Nad stosowaniem nakazów Konwencji czuwa Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, z siedzibą w Hadze.

Syria nie podpisała do tej pory Konwencji, ale podpisała w 1925 roku Protokół genewski o zakazie używania gazów duszących, trujących lub podobnych oraz środków bakteriologicznych. (PAP)

fit/ mc/

14567452 14567486 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)