Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Austria odwdzięczy się Portugalii za pomoc udzieloną sierotom wojennym

0
Podziel się:

Austria odwdzięczy się Portugalii za pomoc, jakiej ten kraj udzielił 5500
austriackim sierotom po zakończeniu II wojny światowej. Za pośrednictwem Caritasu Austriacy będą
wspierać ubogie portugalskie dzieci.

Austria odwdzięczy się Portugalii za pomoc, jakiej ten kraj udzielił 5500 austriackim sierotom po zakończeniu II wojny światowej. Za pośrednictwem Caritasu Austriacy będą wspierać ubogie portugalskie dzieci.

Porozumienie w sprawie pomocy dla najmłodszych Portugalczyków żyjących na skraju ubóstwa podpisali: ambasador Austrii w Lizbonie Bernhard Wrabetz oraz przewodniczący portugalskiego Caritasu Eugenio Fonseca. Organizacja charytatywna zobowiązała się wybrać grono najbardziej potrzebujących rodzin z dziećmi, do których trafi pomoc materialna.

Fonseca mówił o "szlachetnej inicjatywie" i solidarności Austrii z Portugalią, która przeżywa dziś jeden z najtrudniejszych okresów w swojej historii. "Cichymi ofiarami są dzieci, które - choć nie rozumieją słowa +kryzys+ - odczuwają go na własnej skórze" - podkreślił.

Przewodniczący Caritas Portugal powiedział, że środki, które Austriacy przekazali na pomoc biednym portugalskim dzieciom, to "pokaźna suma". Dodał, że suma ta może jeszcze wzrosnąć, bo w Austrii rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na ten cel.

W 1946 r. Caritas zainicjował akcję przekazywania austriackich dzieci z najuboższych rodzin do kilku państw Europy Zachodniej. "Dzieci Caritasu", wśród których większość stanowiły sieroty wojenne, zamieszkały tymczasowo w wybranych przez organizację rodzinach zastępczych. Portugalia przyjęła na swoim terytorium 5500 małych Austriaków; na początku lat 50. dzieci te zaczęły powracać do ojczyzny.

"Zachowuję bardzo dobre wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w Portugalii i stale utrzymuję kontakt z moją +przybraną+ rodziną. Wzruszam się na myśl, że po tylu latach dobro wyświadczone austriackim dzieciom będzie mogło zostać odwzajemnione" - powiedziała 74-letnia Fini Gradischnig, która jako dziecko została przyjęta przez rodzinę Garcia z Lagoa, gdzie mieszkała do 1951 r.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)